Samsun Fahri Konsolosluğu

Samsun konsolosluk bilgileri

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu

Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu, faaliyet alanındaki kişilerin evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konsolosluk işlemlerinde yetkilidir.

Avusturya seyahati planlayan T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde karar yetkisi Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu, gelen vize başvurularını Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirmektedir.

Avusturya vize işlemleri hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu Adres:

Samsun Tic. San. Hançerli Mah. Abbasağa Sk. No:8, 55020 / SAMSUN

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu’nun görev bölgesi; Samsun, Amasya, Tokat, Sinop, Ordu ve Giresun’dur.

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize taleplerini Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri aracılıyla kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vize (oturum – öğrenim) talepleri ise Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu’na şahsi başvuru şeklinde yapılmalıdır.

Avusturya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri; Avusturya Turistik Vize, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi, Avusturya Transit Vize, Avusturya Ticari Vize gibi başvuruları kabul etmektedir.

Avusturya vize başvuru merkezlerine yapılan başvurularda karar yetkisi yalnızca Avusturya Konsolosluğu’na aittir, vize başvuru merkezlerinin hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Fahri Konsolosluğu
Avusturya Fahri Konsolosluklarında vize başvuru işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi ve Süreci

Avusturya Turistik Vizesi Talep Dilekçesi

Avusturya Samsun Fahri Konsolosluğu, Avusturya’ya turistik ziyaretlerde bulunacak kişilerin seyahatine dair Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi istemektedir. Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak seyahatin amacı ve içeriği net şekilde belirtilmelidir. Örneğin tur kapsamında geziye gidilecekse söz konusu tura dair bilgiler sunulmalıdır.
 • Avusturya seyahatine dair gidiş – dönüş tarihleri yazılmalıdır. Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapan ya da yapacak olan kişiler, vize talep dilekçesine seyahat süresince başka bir ülkeye yapacakları bir seyahat varsa bu seyahat bilgileri de belirtilmelidir.
 • Avusturya seyahatinin masraflarının nasıl, ne şekilde karşılanacağı açıkça yazılmalıdır. Seyahat boyunca konaklama, kaza, hastalık ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir.
 • Vize talep dilekçesinde ve vize kapsamında verilen diğer evraklardaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; başvuru sahibi kişinin bağlı olduğu firmanın yetkilisi, antetli kağıda çalışan kişinin seyahat süresince izinli olduğu beyan edilmelidir. Dilekçeye firma yetkilisi tarafından kaşe ve imza atılmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masraflarına dair sponsora ihtiyacı olacaktır. Avusturya Konsolosluğu, öğrenci veya ev hanımlarının birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak görülmektedir. Seyahate sponsor olacak kişi, vize talebinde bulunan kişinin seyahat masraflarını karşılayacağına dair taahhütlü vize dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu, Avusturya’ya Ticari (toplantı, fuar, konferans vb) amaçlarla ziyarette bulunacak kişilerin, Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Avusturya seyahatinin içeriği hakkında dilekçe sunmasını talep etmektedir.

Avusturya Ticari Vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını Avusturya’ya gönderecek olan firma yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin içeriği, amacı açık şekilde yazılmalıdır. Seyahat süresince söz konusu kişi başka bir ülke ziyaretinde daha bulunacaksa eğer bu ziyarete dair bilgiler de Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesinde yer almalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde kişinin firmadaki konumu, görevi belirtilmelidir.
 • Avusturya’ya gidecek olan kişinin seyahat gidiş – dönüş tarihleri belirtilmelidir.
 • Avusturya Konsolosluğu’na vize talep dilekçesi yazılırken; konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde verilen bilgiler ile diğer evraklardaki bilgiler tutarlı olmalıdır.

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2022

Avusturya Fahri Samsun Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Avusturya Vizesi

Avusturya’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ancak bu süreç, seyahat etme sebeplerine göre değişim gösterir. Her seyahat sebebinin farklı bir şekilde evrak toplaması gerekmektedir. Bunun sebebi her vize türüne ait olan evrakların farklılık göstermesidir. Tüm evrakların eksiksiz bir şekilde toparlanmasıyla beraber yetkili makamlara gönderilmesi gerekmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi Soru Cevaplar

Aile birleşimi D tipi vizeye girmektedir. D tipi vizeler uzun dönem yurt dışında kalınacağı sürede alınması gereken vizelerdir. Bu yüzden evrakları gibi işlem süresi de değişim göstermektedir. Kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu vizeyi almanın ne kadar sürdüğüdür. Bu süreç kişilerin evraklarında hiçbir sorun olmaması dahilinde 6 ay sonrasında sonuçlanabilmektedir.

Ankara Konsolosluk Avusturya

Ankara’da bulunan konsolosluk, Avusturya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden bir tanesidir. Bu konsolosluk bünyesinde uluslararası her konuda işlem yetkisini bulundurmaktadır. Vize başvurularının olumlu ya da olumsuz cevap alınması, yabancı uyruklu kişilerin evlenme, boşanma gibi süreçleri bu kurumlar aracılığıyla yürütülür.

Seyahat İzin Belgesi Avusturya

Avusturya’ya gitmek için bordo pasaportlu kişilerin vize alması zorunludur. Bu süreçte başvuru yapacakları vize türüne göre evrakları değişim gösterir. Ayrıca bu duruma bağlı olarak başvuru evrakları yanlış olursa kişilerin başvuruları red edilebilmektedir. Resmi pasaporta sahip olan kişilerin 6 ay içerisinde 3 ayı izin belgeleri yani vizeleri olmadan Avusturya’ya giriş hakları bulunmaktadır.

Fahri Konsolosluk Vize Verir mi?

Avusturya vize işlemleri yetkili vize başvuru merkezi VFS Global üzerinden yapılmaktadır. Uzun süreli vizeler için vize başvuru sahibi şahsen Avusturya Büyükelçiliği ya da Konsolosluklarına başvuru yapmalıdır.

Fahri Konsolosluk Ne Demek?

Fahri Konsoloslar bir ülkeyi yabancı bir ülkede temsil eden kişilerdir. Dış temsilciliklerinin olmadığı ülkelerde o ülke vatandaşlarının hukuki sorunlarına çözüm üretirler.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.