Avusturya oturum çalışma izni bilgisi

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir: Almanya’da yeniden hayat kurmak yani iş kurmak, yatırım yapmak, çalışmak için alınan vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir: 3 aydan fazla alınabilir.

Nereye Başvurulur: Büyükelçilik ve konsolosluk.

Gerekli Evraklar Nelerdir: Bireyin dahil olacağı değişim projesi, eğitim programı, iş, gibi nedenlere bağlı olarak evraklarını düzenlemesi gerekir.

Biometrik Veri Gerekli midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Avusturya Oturma İzni ve Vatandaşlık S.S.S

Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya oturum izni alabilmek için ulusal vize başvurusunda bulunmak gerekir. Avusturya ulusal vize, Schengen vizesinden farklı olarak uzun süreli oturum izinlerinde Avusturya Konsolosluğu tarafından verilmektedir.  Avusturya Oturma vizesi Schengen vizesinden farklı imkanlar sunmaktadır.

Avusturya’da Süresiz Oturum Şartları 2023

Avusturya süresiz oturum izni alabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar vardır:

  • En az 5 yıllık bir oturum iznine sahip olmalısınız.
  • Kendinizin ve ailenizin geçimini bağımsız olarak sağlayabilmelisiniz,  Jobcenter’dan veya Sosyal Yardım Dairesinden herhangi bir yardım almıyor olmanız gerekir.
  • A2 seviyesinde Almanca konuşabilmeli ve gerekli sertifikaları verebilmelisiniz.
  • En az 60 ay emeklilik sigortası primini ödemiş bulunmanız gerekir. Ödenilen miktar önemli değildir.
  • Kendiniz ve ailenizin barınmasına yeterli olacak bir ikametgahınız olmalı. Dairenin büyüklüğünün ne kadar olması gerektiği bir eyaletten diğerine değişir. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa yaşadığınız yerdeki Yabancılar Dairesi veya danışma merkezindeki bir çalışandan tavsiye alabilirsiniz.
  • Çalışma izniniz bulunmalı.
  • Oryantasyon kursunu tam olarak ve başarıyla tamamlamış olmalısınız.
  • Adli sicil kaydınız temiz bulunmalı. 90 güne kadar olan küçük mahkumiyetler ya da üç aya kadar ertelenmiş cezalar oturum durumunuzu etkilemez.

Avusturya Çalışma İzni Nedir?

Avusturya çalışma izni, Avusturya’da çalışma imkanı tanıyan bir vize türüdür. Çalışma izni vizesine Avusturya’ya giriş yapmadan önce sahip olmanız gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunmak için Avusturya’da bulunan bir iş yerinden bir iş teklifi almanız veya kendi imkânlarınızla bulduğunuz bir iş yeriyle anlaşmış olmanız gerekmektedir. Avusturya Cumhuriyeti başvuruda bulunacak yabancı uyruklu üçüncü ülke vatandaşları için bazı kısıtlamalar getirmiştir. Eğer Avusturya vatandaşlığınız veya Avrupa Birliğine üye ülkelerde bir vatandaşlığınız yoksa üçüncü ülke vatandaşı sayılırsınız ve bazı şartları yerine getirmeniz gerekir.

Avusturya Vatandaşlık Şartları 2023 Nelerdir?

Avusturya’da yaşayan kişilerin vatandaşlık alabilmesi için durumuna bağlı olarak 7 ya da 8 yıl Avusturya içerisinde yaşamış olması gerekir. Bunun yanında kişinin sabıka kaydının olmaması, önceki mali açıdan bağımsız olması, devlet yardımına ihtiyaç duymadan kendini geçindirebilmesi ve B1 seviyesinde Almanca dil yeterliliğini karşılaması gerekir.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vize ücret bilgisi alınız.