Mersin Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu 1 – Avusturya 2

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu, faaliyet alanında yaşayan kişilere evlilik, boşanma ve belge onayı gibi konsolosluk işlemlerinde yardımcı olmakla yetkilidir.

Avusturya’ya seyahat edecek olan T.C. vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya Vize başvurularında karar yetkisi Avusturya İstanbul başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu’nun hiçbir şekilde vize başvurusu kabul etme yetkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu’na gelen tüm başvurular, Avusturya Ankara Konsolosluğu’na yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu Adresi:

Atatürk Cad. 4302 Sk. Toroğlu Apt. Kat:1, No:1, 33010 / MERSİN

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu görev bölgesi; Mersin

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu, kısa süreli vize başvurularını istisnai durumlar haricinde doğrudan kabul etmemekte, konsolosluk ve büyükelçilik tarafından yetki verilen vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Uzun süreli vize (oturum) başvurularında ise kişilerin vize başvurusunu şahsen ve doğrudan Avusturya Konsolosluğu’na ya da Avusturya Büyükelçiliği’ne yapması gerekmektedir.

Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetki verilen vize başvuru merkezleri; Avusturya Turistik Vizesi, Avusturya Ticari Vizesi, Avusturya Transit Vizesi ve Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi gibi başvuruları kabul etmektedir.

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu Vize Talep Dilekçeleri

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu bölgesinde yaşayan, Avusturya’ya turistik amaç ile ziyarete gidecek olan kişilerin yapacakları ziyarete dair Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Avusturya Turistik Vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Avusturya Turistik vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin içeriği açıkça yazılmalıdır.
 • Avusturya seyahat tarihleri net biçimde ifade edilmeli ve ek seyahat varsa bu seyahatin detayları da dilekçede belirtilmelidir.
 • Konaklama, sağlık, kaza ve benzeri seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağı vize talep dilekçesine yazılmalıdır.
 • Avusturya Turistik vize talep dilekçesi ile diğer vize evraklarındaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; bağlı olduğu firmanın yetkilisi, personelinin seyahat tarihleri süresince izinli olduğunu dilekçe ile beyan etmeli, kaşe ve imzalamalıdır.
 • Avusturya Turistik vize başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise seyahat masrafları konusunda resmi olarak sponsora ihtiyaç duyacaktır. Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği, birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir. Öğrenci ya da ev hanımına sponsor olacak kişinin vize talep dilekçesi ile seyahate sponsor olacağını belirtmesi gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve ticari amaçlarla Avusturya’ya seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerine ilişkin Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya ticari vizesi talep dilekçesi, çalışanını seyahate gönderecek firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı, kaşe ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin içeriği, amacı açıkça ifade edilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahat sahibi kişinin şirketteki görevi belirtilmelidir.
 • Seyahatin gidiş – dönüş bilgileri dilekçede yer almalı, ek seyahat varsa bu seyahatin detaylarına da yer verilmelidir.
 • Seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı Avusturya vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.
 • Avusturya Ticari vize talep dilekçesi ile diğer evraklardaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2019

Avusturya Fahri Mersin Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Antalya Avusturya Konsolosluğu

Antalya’da bulunan konsolosluğun türü fahridir. Yani bu konsolosluklar ana merkezlerin adına çalışırlar. Örneğin Antalya’da bulunan Avusturya Fahri Konsolosluğu vize başvurularını bu kurumlar adına toplamaktadır. Topladığı başvuruları değerlendirme yetkileri yoktur. Asıl açılma amaçları iki ülke arasındaki ilişkileri düzen içerisinde ilerletmektir. Türkiye’de bulunan Avusturya uyruklu kişilerin belirli konularında da yetkiye sahiplerdir.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği

Ankara’da bulunan büyükelçilik bu ülke de bulunan Avusturya’nın resmi temsilcisidir. Konsolosluklarla alakalı tüm işlemler bu kurumun altında toparlanmaktadır. Bu kurumların vize başvurularına olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevap verme yetkisi vardır. Ayrıca ülkede ikamet eden Avusturya vatandaşlarının uluslararası her konuda yardım edebilme yetkileri bulunmaktadır.

Avustralya Vize Red Sebepleri

Her vize başvurusu ne yazık ki konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Bu süreçte evrakları eksik olan kişiler, pasaportlarının geçerlilik süresi bitmiş olan kişiler, yanlış vize türüne başvuru yapan kişiler ve ülkeye uyumlu olmadığı düşünülen kişilerin vize başvuruları reddedilebilmektedir.

Avusturya'ya Çalışmaya Nasıl Gidilir

Avusturya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin çalışma vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Bu noktada toplaması gereken evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Evrakların eksiksiz bir şekilde yetkili makamlara sunulması gerekmektedir. İşlerinde yetkin ve üst seviye eğitimli olmak kişilere bu vize başvuru kabullerinde çok yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi Avusturya’nın bu kişileri seçerek istihdam gücüne katmak istemesidir.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize