Kayseri Fahri Konsolosluğu

Kayseri konsolosluk iletişim bilgileri

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu, faaliyet alanında yaşayan kişilerin evlilik, boşanma ve belge tasdiki gibi işlemlerinde yetkilidir.

Avusturya’ya seyahat edecek T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde tüm yetki Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Bu sebeple Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu’na yapılan ve yapılacak olan başvurular, Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu Adresi:

Sivas Cad. Birkan Sk. No: 17 / B Kocasinan / KAYSERİ

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu görev bölgesi; Kayseri, Nevşehir ve Niğde’dir.

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu, kısa süreli vize başvurularını konsolosluk ve büyükelçiliği tarafından yetki verilen Avusturya Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vizesi (oturum) ise şahsi olarak Avusturya Konsolosluğuna veya büyükelçiliğe doğrudan yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Avusturya Vize Başvuru Merkezleri; Avusturya Ticari Vize, Avusturya Turistik Vize, Avusturya Transit Vize ve Avusturya Aile&Arkadaş Vizesi başvurularını kabul etmektedir.

Avusturya vize başvurularında, aracı kuruma yapılan başvurularda vize başvuru merkezlerinin hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. Başvuruların onaylanması veya reddedilmesi Avusturya Konsolosluğu’na aittir.

Avusturya Fahri Konsolosluğu
Avusturya Fahri Konsolosluklarında vize başvuru işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu Vize Talep Dilekçeleri

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu yetki alanında yaşayan, Avusturya’ya turistik ziyarette bulunacak olan kişilerin, yapacakları seyahate ilişkin Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Turistik Vize Talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

  • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı açıkça belirtilmelidir.
  • Avusturya seyahat tarihleri gidiş – dönüş şeklinde açıkça yazılmalıdır. Söz konusu tarihler arasında yapılacak olan başka bir seyahat planı varsa bu seyahate dair tarihler de dilekçede yer almalıdır.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı net ifadelerle yazılmalıdır. Konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masrafların ne şekilde karşılanacağı belirtilmelidir.

Avusturya Konsolosluğu’na sunulacak talep dilekçesi ve diğer evraklardaki bilgiler birbirini desteklemeli, tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

  • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; bağlı olduğu firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda seyahat tarihlerinde izinli olduğu taahhüt edilmelidir. Dilekçe yetkili tarafından kaşe ve imzalanmalıdır.
  • Avusturya Turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masrafları için sponsora ihtiyaç duyacaktır. Avusturya Konsolosluğu, birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir. Seyahate sponsor olacak kişi, vize talep eden kişinin masraflarını karşılayacağını taahhüt eden vize talep dilekçesi yazmalıdır.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve Avusturya’ya ticari (iş, toplantı, konferans vb.) amaçlarla ziyarette bulunacak kişilerin seyahate dair Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben şahsi olarak Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

  • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi, çalışanını seyahate gönderecek olan firma yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşe ve imzalanmalıdır.
  • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde iş seyahatinin amacı açıkça ifade edilmelidir.
  • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde, seyahati gerçekleştirecek olan kişinin şirketteki görevi yazılmalıdır.
  • Avusturya’ya seyahat edecek kişi, dilekçesinde seyahat gidiş – dönüş tarihlerini açıkça yazmalıdır. Ek seyahati varsa bu seyahatin tarihleri de dilekçede yer almalıdır.
  • Avusturya Konsolosluğu’na sunulacak olan vize talep dilekçesindeki bilgiler ve diğer vize evraklarında verilen bilgiler birbirini desteklemeli, tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2022

Avusturya Fahri Kayseri Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır

Avusturya’da çalışmak isteyen kişilerin ilk olarak buna uygun vize almaları gerekmektedir. Bu vizeler uzun tip vizelerdir. Vize başvurusu yapılırken, bu kişilerin çalışma vizesi alma amacıyla bu belgeleri ayarlaması gerekmektedir. Belgelerinde eksik olması halinde vizeleri olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca bu konuda herkesin başvurusu kabul edilemeyebilir. Avusturya’nın asıl amacı kaliteli bir şekilde istihdam gücünü büyütmektir.

Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya bir Schengen ülkesidir. Avusturya’ya gitmek için vize alan kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması dahilinde ellerine gelecek olan vize Schengen vizesidir. Bu durumda Schengen vizesi ile girilebilen ülkelere vizelerinin türü ve sürelerine bağlı olarak giriş yapabilme hakları mevcuttur.

Fahri Konsolosluk Vize İşlemleri Nelerdir?

Avusturya vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine müracaat etmek durumundasınız. Kısa süreli Avusturya vize işlemleri VFS Global vize başvuru merkezinde yapılmaktadır. Uzun süreli Avusturya vizesi almak isteyen vize başvuru sahipleri vize başvurularını bizzat Avusturya dış temsilciliklerine yapmalıdır.

Avusturya Kayseri Fahri Konsolosluk Ne Demek?

Fahri Konsoloslar Avusturya dış temsilciliklerinin bulunmadığı yerlerde Avusturya vatandaşlarının işlemleri hakkında yardımcı olan kişilerdir. Bazı ülkeler dış temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerde vize işlem yetkilerini Fahri Konsolosluklarına verebilir. Avusturya vizeleri hakkında tek yetkili kurum Avusturya dış temsilcilikleridir-Büyükelçilik, Konsolosluk-.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vizeleri hakkında sayfamızı ziyaret ediniz.