İzmir Fahri Konsolosluğu

İzmir konsolosluk bilgileri

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluğu, faaliyet verdiği alanda oturan kişilerin evlilik, boşanma ve belge onayı gibi işlemlerde yetkilidir.

Avusturya’ya ziyarette bulunacak olan T.C vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemlerinde karar yetkisi Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu’na yapılan tüm vize başvuru işlemleri konsolosluk ve büyükelçiliğe yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya İzmir fahri Konsolosluğu Adres:

Plevne Bulvarı, Beşerler Apartmanı No: 1 Kat: 5 Daire: 9, Gündoğdu Meydanı, Alsancak / İZMİR

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu görev bölgesi; İzmir, Aydın, Denizli, Manisa ve Uşak’tır.

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize işlemlerini doğrudan kabul etmemekte; konsolosluk ve büyükelçilik tarafından yetki verilen Avusturya Vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Uzun süreli vize başvuruları (oturum) ise doğrudan ve şahsi olarak Avusturya Konsolosluğu’na ya da Avusturya Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir.

Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetki verilen vize başvuru merkezleri; Avusturya turistik Vize, Avusturya ticari Vize, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi, Avusturya Transit Vizesi gibi vize taleplerini kabul etmektedir.

Avusturya vize başvurularında vize başvuru merkezlerinin hiçbir karar yetkisi yoktur. Vizenin kabul ya da ret alma kararı sadece Avusturya Konsolosluğu’na aittir.

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu faaliyet bölgesinde ikamet eden ve Avusturya’ya turistik amaçlarla ziyarette bulunacak kişilerin seyahatlerine ilişkin Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben şahsi olarak vize talep dilekçesi sunması gerekmektedir. Avusturya Turistik vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Başvuru sahibi kişi yapacağı seyahatin amacını açıkça belirtmelidir.
 • Seyahat tarihleri gidiş – dönüş olmak üzere yazılmalıdır. Bu tarihler kapsamında yapılacak ek bir seyahat varsa yine tarihleri gidiş – dönüş şeklinde yazılmalıdır.
 • Konaklama, kaza, hastalık ve benzeri seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.
 • Vize talep dilekçesinde verilen bilgiler ile diğer vize evraklarındaki bilgiler birbirini desteklemeli ve tutarlılık göstermelidir.
Avusturya Fahri Konsolosluğu
Avusturya Fahri Konsolosluklarında vize başvuru işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda çalışanın seyahat tarihlerinde izinli olduğu dilekçe ile belirtilmeli, kaşe ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarında sponsora ihtiyaç duyacaktır. Avusturya Konsolosluğu, birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir. Avusturya turistik vizesi talep eden kişiye sponsor olacak birinci dereceden yakın, bu seyahatin masraflarını karşılayacağına dair vize talep dilekçesi yazmalıdır.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve Avusturya’ya ticari amaçlarla seyahat edecek kişilerin, Avusturya Ankara Büyükelçiliğine hitaben Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını iş seyahatine gönderecek kişi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşe ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde iş seyahatinin amacı açıkça belirtilmelidir. Örneğin kişi konferansa katılacaksa konferansa dair bilgiler sunmalıdır.
 • Seyahati yapacak olan kişi vize talep dilekçesine seyahatin gidiş – dönüş tarihlerini yazmalıdır. Ek olarak yapacağı başka bir seyahat varsa bu seyahatin tarihleri de dilekçede yer almalıdır.
 • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken konaklama, kaza, sağlık ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı dilekçeye yazılmalıdır.
 • Vize talep dilekçesinde verilen bilgiler ile diğer vize evraklarındaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2022

Avusturya Fahri İzmir Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Avusturya Ankara Konsolosluğu

Avusturya’nın resmi temsilcisi olarak ülkemizde görev yapmaktadır. Fahri olmayan her konsolosluklarda olduğu gibi burada da Türkiye’de ikamet eden Avusturya uyruklu kişilerin uluslararası konuları hakkında bilgi ve yetki sahipleridir. Ayrıca yetki alanı içerisinde vize başvurularını değerlendirmekte bulunmaktadır.

Avusturya'da Yaşamak İçin Gerekenler

Avusturya’da yaşamak isteyen kişilerin ilk adımları uygun bir vize başvurusu yapmaktır. Seyahat türlerine göre değişim gösteren vize tipine ait belgeleri hazırlayarak konsolosluklara sunmalılardır. Bunun ardından vizenin alımıyla beraber Avusturya’da yaşamak isteyen kişilerin oturum izni ya da çalışma izni alması da gerekmektedir. Avusturya’da yaşamak isteyen kişilerin uyması gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler sosyal yaşama uyumluluktan ve hukuki koşullara uygun kişi olmaktan geçer.

Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul

Başkonsolosluklar ülkede bulundukları sürece iki ülke arasındaki işlemleri yürütmekle görevlidirler. Bu görevlerin arasında Avusturya uyruklu kişilerin evlenmesi, boşanması ve belgelerinin tasdiklenmesi gibi işlemler bulunur. Ayrıca vize başvuruları da bu kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Vize başvurularına cevap verebilme yetkisi bulunan tek kurumlardır.

Avusturya Vatandaşı İle Türkiye'de Evlenmek

Farklı uyruktan kişilerin evlenmesi günümüzde çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Ancak bu durumda izlenmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adım, bir Avusturya vatandaşı ile Türkiye’de evlenmek isteyen kişilerin gerekli belgelerle yetkili konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir. Bu süreçte kişilere yardımcı olabilecek kurumlar Fahri konsolosluklar olmakla beraber, büyük şehirlerde işlem yürüten asli konsolosluk ve büyükelçiliklerdir.

Avusturya İzmir Fahri Konsolosluk Ne Demek?

Fahri Konsoloslar Avusturya dış temsilciliklerinin bulunmadığı yerlerde Avusturya vatandaşlarının işlemleri hakkında yardımcı olan kişilerdir. Bazı ülkeler dış temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerde vize işlem yetkilerini Fahri Konsolosluklarına verebilir. Avusturya vizeleri hakkında tek yetkili kurum Avusturya dış temsilcilikleridir-Büyükelçilik, Konsolosluk-.

Fahri Konsolos Vize Verir mi?

Avusturya vizeleri hakkında yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden başvuruda bulunmalısınız. Vize başvuru merkezleri Avusturya dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize kabul kurumlarıdır.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vizeleri hakkında bilgiler