Hatay Fahri Konsolosluğu

Avusturya Hatay konsolosluk bilgileri

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu, faaliyet alanında yaşayan kişilerin evlilik, boşanma ve belge tasdiki gibi işlemlerinde yetkilidir.

Avusturya’ya seyahat edecek T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde tüm yetki Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Bu sebeple Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu’na yapılan ve yapılacak olan başvurular, Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya fahri Hatay Konsolosluğu Adresi:

Çelikboru San. Tic. Ltd. Şti. Antakya Organize Sanayi Bölgesi, (AOSB). Topboğaz Mevkii, Antakya / HATAY

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu görev bölgesi; Hatay, Osmaniye, Kilis ve Adana’dır.

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu, kısa süreli vize başvurularını konsolosluk ve büyükelçiliği tarafından yetki verilen Avusturya Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vizesi (oturum) ise şahsi olarak Avusturya Konsolosluğuna veya büyükelçiliğe doğrudan yapılmalıdır.

Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Avusturya Vize Başvuru Merkezleri; Avusturya Ticari Vize, Avusturya Turistik Vize, Avusturya Transit Vize ve Avusturya Aile&Arkadaş Vizesi başvurularını kabul etmektedir.

Avusturya vize başvurularında, aracı kuruma yapılan başvurularda vize başvuru merkezlerinin hiçbir yetkisi bulunmamaktadır. Başvuruların onaylanması veya reddedilmesi Avusturya Konsolosluğu’na aittir.

Avusturya vizeleri hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu Vize Talep Dilekçeleri

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu yetki alanında yaşayan, Avusturya’ya turistik ziyarette bulunacak olan kişilerin, yapacakları seyahate ilişkin Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Turistik Vize Talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

  • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı açıkça belirtilmelidir.
  • Avusturya seyahat tarihleri gidiş – dönüş şeklinde açıkça yazılmalıdır. Söz konusu tarihler arasında yapılacak olan başka bir seyahat planı varsa bu seyahate dair tarihler de dilekçede yer almalıdır.
  • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı net ifadelerle yazılmalıdır. Konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masrafların ne şekilde karşılanacağı belirtilmelidir.

Avusturya Konsolosluğu’na sunulacak talep dilekçesi ve diğer evraklardaki bilgiler birbirini desteklemeli, tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri Konsolosluğu
Hatay ilinde bulunan vize başvuru sahipleri Hatay fahri konsolosluğundan vize başvuru işlemleri hakkında bilgi alabilir.

 

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

  • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; bağlı olduğu firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda seyahat tarihlerinde izinli olduğu taahhüt edilmelidir. Dilekçe yetkili tarafından kaşe ve imzalanmalıdır.
  • Avusturya Turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masrafları için sponsora ihtiyaç duyacaktır. Avusturya Konsolosluğu, birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir. Seyahate sponsor olacak kişi, vize talep eden kişinin masraflarını karşılayacağını taahhüt eden vize talep dilekçesi yazmalıdır.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve Avusturya’ya ticari (iş, toplantı, konferans vb.) amaçlarla ziyarette bulunacak kişilerin seyahate dair Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben şahsi olarak Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

  • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi, çalışanını seyahate gönderecek olan firma yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşe ve imzalanmalıdır.
  • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde iş seyahatinin amacı açıkça ifade edilmelidir.
  • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde, seyahati gerçekleştirecek olan kişinin şirketteki görevi yazılmalıdır.
  • Avusturya’ya seyahat edecek kişi, dilekçesinde seyahat gidiş – dönüş tarihlerini açıkça yazmalıdır. Ek seyahati varsa bu seyahatin tarihleri de dilekçede yer almalıdır.
  • Avusturya Konsolosluğu’na sunulacak olan vize talep dilekçesindeki bilgiler ve diğer vize evraklarında verilen bilgiler birbirini desteklemeli, tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2022

Avusturya Fahri Hatay Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu

İstanbul’da bulunan Avusturya Başkonsolosluğu iki ülke arasında bulunan resmi bir makamdır. Bu kurum Avusturya’nın ülkemizde bulunan resmi temsilcisidir. Kurum İstanbul’da Yeniköy mevkiisinde bulunmaktadır.  Bu kurum aracılığıyla ülkemizde bulunan Avusturya uyruklu kişilere uluslararası alanda yardıma ihtiyaçları oldukları zaman yardım etmektedir. Bunun yanında vize işlemlerini sürdürme yetkisi bulunmaktadır.

İstanbul Avusturya Konsolosluğu

İstanbul’daki Avusturya Konsolosluğu yalnızca İstanbul’da görevli değildir. Görev alanı Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Zonguldak’tır. Burada bulunan kişiler İstanbul Avusturya Konsolosluğuna gerekli vize başvurularını yapabilmektedir. Bu kurumlar vize başvurularına olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevap verme yetkisi bulunan yerlerdir.

İzmir Avusturya Konsolosluğu

İzmir’de bulunan konsolosluk, büyük şehirlerde bulunan konsolosluklara yardımcı olması adına açılmış bir kurumdur. İzmir’deki fahri konsolosluğun vize başvurularını, konsolosluklar adına toplama yetkileri bulunmaktadır. Ancak bu başvuruları değerlendirme yetkileri yoktur. Bu başvuruları Ankara’da bulunan Büyükelçiliğe gönderir. Asli görevi iki ülke arasında bulunan ticari ilişkileri düzenlemektir.

Avusturya Vize Ücreti

Avusturya’ya gitmek isteyen kişilerin belgelerini tamamen ve eksiksiz bir şekilde yetkili kurumlara sunması gerekmektedir. Bu kişilerin hazırladığı evrakların işleme konabilmesi için her birinin ödemesi gereken bir ücret bulunmaktadır. Bu ücretler her vize türü için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca güncel fiyatı ile başvuru hizmeti almak isteyen kişiler vize başvuru ücretine 40 Euro daha eklemeleri gerekmektedir.

Avusturya Fahri Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

Vize başvuru işlemleri için yetkili olan dış temsilcilikler Avusturya Büyükelçiliği ve Konsolosluklardır. Kısa süreli Avusturya vizeleri için yetkili vize başvuru merkezi üzerinden işlem yapılabilir. Fahri Konsolosluklardan vize başvuru işlemleri hakkında bilgi alınabilir,

Avusturya Fahri Konsolosluk Vize Verir mi?

Avusturya vizeleri yetkili vize başvuru merkezleri ve Avusturya dış temsilcilikleri üzerinden verilmektedir. Fahri Konsolosluklar vize işlemlerini koordine edebilir, vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden başvuru yapmalıdır.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vizeleri hakkında sayfamızdan bilgi alınız.