Gri Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Gri Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Gri pasaporta vize istemeyen ülkelerin listesi

Ülkemizde mevki ve meslek durumuna göre verilen pasaport grupları yer almaktadır. Bu durum bütün ülkelerde aynıdır diyebiliriz. Bu bağlamda bordo pasaport umuma mahsus pasaport olarak adlandırılmakta ve ülke içerisinde en çok kullanılan pasaport türü olmaktadır. Siyah pasaport; devlet büyükleri yani daha çok meclis üyeleri, belediye başkanları gibi meslek gruplarına verilmekte; yeşil pasaport ise memur görevinde bulunan kimselere verilen bir pasaport grubu olmaktadır.

Avusturya vizesi ücreti hakkında bilgi alınız.

Gri pasaport ise hizmet pasaportu olarak geçmekte ve daha çok; milli sporculara verilen bir pasaport türü olmaktadır. Bu pasaport görev pasaportu olduğu için tatil amaçlı olarak kullanılması yasaktır. Peki, bu pasaportla hangi ülkelere gidebiliriz? Yani gri pasaporta vize istemeyen ülkeler hangileridir. Gri pasaporta pek çok Avrupa ülkesinin (İtalya, Fransa, İspanya, Finlandiya, Norveç vs. ) vize talep etmediğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda Avrupa ülkelerinin ve daha pek çok ülkenin tamamına vizesiz seyahat edebilmeleri mümkündür.

Gri Pasaporta Vize Var mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere gri pasaport, bir hizmet pasaportudur. Bu yüzden de pek ülkeye vizesiz seyahat durumu mümkündür. Gri pasaporta vize istemeyen ülkeler epey fazla olsa da bu pasaport grubundan vize talep eden ülkeler de bulunmaktadır.

Bu bağlamda gri pasaporta vize var mı sorusunun yanıtı da merak edilen konular arasına dahil olmaktadır. Gri pasaport için vize talep edilen ülkelerden bazıları ise şöyledir; İngiltere, Almanya, Amerika, Hindistan, Kanada, İrlanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Gana, Gine, Ermenistan.

İngiltere Gri Pasaporta Vize İstiyor mu?

Avrupa ülkeleri olarak bilinen pek çok devlet Schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. Ancak Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bazı ülkeler bu prosedürlerin dışında kendi vize politikasını uygulamaktadır. Gri pasaport sahiplerinin Schengen vizesi veren ülkelerin neredeyse hepsine vizesiz seyahat imkanı bulunmaktadır. Bu da haliyle bu devletleri, gri pasaporta vize istemeyen ülkeler sınıflandırmasına tabi tutmaktadır. Ancak bu ülkelerin dışında kalan ülkelerin geneli için vize alınması gerekmektedir.

Bu bağlamda bir Schengen üyesi olmayan İngiltere gri pasaporta vize istiyor mu sorusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. İngiltere; siyah, gri ve yeşil pasaport sahibi kişilerden vize talep eden ülkeler arasındadır diyebiliriz.

Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Gidilir?

Gri pasaporta vize istemeyen ülkeler sıralamasından sonra bordo pasaport sahiplerinin de girebileceği ülkeler merak edilmektedir. Pasaportsuz ve vizesiz gidilebilen ülkeler dışında Bordo pasaport sahiplerinin pek çok ülkeye seyahat imkanı yoktur. Yani bu ülkelere vize almadan seyahat gerçekleştiremezler. Bu bağlamda Türk pasaportu ile kaç ülkeye gidilir sorusunun yanıtı için, uygun vize alındıktan sonra her ülkeye gidilebileceği cevabını verebiliriz.

Ancak yalnızca umuma mahsus pasaport ile yaklaşık 111 ülkeye seyahat edilebileceğini de belirtelim. ( bu sayıya kapıda vize uygulaması ile gidilen ülkeler de dahildir. )

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Gri pasaporta vize istemeyen ülkeler listesinin kabarıklığı, insana ister istemez bu pasaport grubuna kimlerin sahip olabileceği sorusunu düşündürmektedir. Bu bağlamda gri pasaport kimlere verilir sorusunun yanıtı merak edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gri pasaport bir hizmet pasaportudur ve yurtdışında görev alan çalışanlar için verilmektedir. Bunların başında da; milli sporcular, belediyeler ve hususi idareler doğrultusunda yurtdışında görevlendirilmiş kişilere ve bu kişilerin ailelerine verilmektedir.

Gri Pasaportun Süresi Ne Kadar?

Gri pasaporta vize istemeyen ülkeler konusundan sonra bu pasaportun geçerlilik süresinin de merak edildiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda gri pasaportun süresi ne kadar sorusunun yanıtı için 5 yıl cevabını verebiliriz. Ancak bu süreç, kişileri yurtdışı için görevlendiren kurumun isteğine yani inisiyatifine de bağlıdır diyebiliriz.

İngiltere Vizesi: En İyi Vize Rehberi için tıklayınız; https://www.eraytur.com/ingiltere-vize/

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport ) İçin Yaş Sınırı Var mı?

Hayır, görev alan kişiler için bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır ancak gri pasaport alan ailenin çocukları için 18 yaşının doldurulması gerekmekte ve evlenmediği takdirde 25 yaş sonrası için de verilebilmektedir.

Gri Pasaport İle Almanya’ya Gidebilir miyim?

Hayır, Almanya gri pasaport hamilleri için de vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır.

Gri Pasaport İle İtalya’da Kaç Gün Kalınır?

Bu pasaport ile vize almadan İtalya sınırları içerinde 90 güne kadar kalınabilmektedir.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.