Konsolosluk resmi sitesi değildir.   | Avusturya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: https://www.bmeia.gv.at İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Menu
Consultation For Republic Of Austria
Consultation For Republic Of Austria
Consultation For Republic Of Austria
Previous
Next

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu, faaliyet alanı kapsamında ikamet eden kişilere evlilik, boşanma, belge onayı gibi alanlarda hizmet veriyor.

Avusturya’ya seyahat planlayan T.C. vatandaşları ile birlikte Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının konsolosluk işlemlerinde yetkili merci Avusturya Ankara Büyükelçiliği’dir.

Bu sebepten ötürü Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğunun vize başvurusu kabuk etme yetkisi bulunmamaktadır. Fahri konsolosluğa gelen başvuruların hepsi bölgede sorumlu yetkili olan Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu İletişim Adresi:

Gaziantep 1. Org San. Bölgesi, 18. Cadde, No: 13, 27120 / GAZİANTEP

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu görev bölgesi; Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Malatya’dır.

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını doğrudan kabul etmemekte, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu tarafından yetki verilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vizesi (oturum – öğrenim) başvurularında ise Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu’na doğrudan şahsi başvuru yapılması gerekmektedir.

Vize başvuru merkezleri sadece kısa süreli olan Avusturya Ticari Vize, Avusturya Turistik Vize, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi, Avusturya Transit Vizesi gibi başvuruları kabul etmektedir.

Vize başvuruları, başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmışsa bile başvurularda karar verme yetkisi konsolosluğa aittir; başvuru merkezlerinin vizeyi kabul etme ya da reddetme yetkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu Vize Talep Dilekçeleri

Gaziantep Fahri Konsolosluğu
Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve Avusturya’ya turistik gezi planlayan kişilerin, yapacakları bu seyahate dair Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı açıkça ifade edilmelidir.
 • Avusturya seyahatinin tarihleri gidiş – dönüş olmak üzere belirtilmelidir. Bu süre içerisinde kişiler başka bir ülkeye daha seyahat etmeyi planlıyorsa bu seyahate dair tarihleri de açıkça belirtmelidir.
 • Seyahat masraflarının nasıl ya da kim tarafından karşılanacağı net biçimde ifade edilmelidir. Kişiler; konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masraflarını nasıl karşılayacağını belirtmelidir.
 • Vize başvuru formu ve vize talep dilekçesinde verilen bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik Vize başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda seyahat tarihlerinde izinli olduğuna dair kaşeli, imzalı belge almalıdır.
 • Avusturya Turistik Vize başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise seyahat masrafları için sponsora ihtiyacı olacaktır. Öğrenci ya da ev hanımlarının birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) Avusturya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul görmektedir. Sponsor olacak kişinin vize talep eden kişinin masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu yetki alanında yaşayan ve Avusturya’ya ticari (toplantı, seminer vb) amaçlarla seyahat edecek kişiler, Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yapacakları seyahatin içeriğine ilişkin vize talep dilekçesi sunması gerekmektedir. Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gerekilen hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını Avusturya’ya seyahate gönderecek şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı ve imzalanmalı ve kaşe basılmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesine seyahatin amacı net ifadelerle yazılmalıdır.
 • Avusturya’ya iş seyahati yapacak olan kişinin, şirketteki konumu ve görevi belirtilmelidir.
 • Avusturya’ya seyahat edecek çalışanın seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri net biçimde ifade edilmelidir.
 • Avusturya’ya gidecek olan kişinin konaklama, kaza, sağlık ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.
 • Vize talep dilekçesinde ve diğer evraklarda yer alan bilgiler tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2019

Avusturya Fahri Gaziantep Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

 

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avusturya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: https://www.bmeia.gv.at/ olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.