Edirne Fahri Konsolosluğu

Edirne fahri konsolosluğu iletişim bilgileri

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu, kendi bölgesinde yaşayan kişilerin evlilik, boşanma ve belge onayı gibi işlemlerinde yetkilidir.

Avusturya’ya seyahat edecek olan bu bölgedeki T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde karar yetkisi Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ile Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ndedir.

Vize başvurusu kabul etme yetkisi olmayan Fahri Edirne Konsolosluğu, gelen vize taleplerini Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na yönlendirmektedir.

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu Adresi:

Yetimler Çarşısı, No: 9 / EDİRNE

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu görev bölgesi; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dır.

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını konsolosluk ve büyükelçilik tarafından yetki verilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. Uzun süreli vize başvuruları (oturum – öğrenim) ise Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya Büyükelçiliği’ne şahsi olarak yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Avusturya Vize Başvuru Merkezleri; Avusturya Turistik Vize, Avusturya Ticari Vize, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi ve Avusturya Transit Vizesi gibi kısa süreli vize başvurularını kabul etmektedir. Avusturya Vize Başvuru Merkezleri, yapılan başvuruları onaylama ya da reddetme yetkisine sahip değildir.

Avusturya Fahri Konsolosluğu
Fahri Konsolosluklar birçok konuda temsilcisi oldukları ülke vatandaşlarının işlemlerini yürütebilir.

 

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu Vize talep Dilekçeleri

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu bölgesinde yaşayan kişiler ve Avusturya’ya turistik ziyarette bulunacak kişilerin, Avusturya Başkonsolosluğu’na hitaben seyahate ilişkin Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Avusturya Turistik Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı açıkça ifade edilmelidir.
 • Seyahatin gidiş – dönüş tarihleri belirtilmelidir. Bu tarihler arasında başka bir ülkeye daha seyahat gerçekleşecekse bu seyahate dair gidiş – dönüş tarihleri de belirtilmelidir.
 • Avusturya’ya gidecek olan kişinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı belirtilmelidir.
 • Vize talep dilekçesi ve vize evraklarındaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda seyahatin amacı ve seyahat boyunca personelin izinli olduğu Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi ile beyan edilmelidir. Dilekçe yetkili tarafından kaşe ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masrafları için sponsora ihtiyaç duyacaktır. Avusturya Konsolosluğu, öğrenci ve ev hanımlarının birinci dereceden yakınlarını (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak kabul etmektedir. Öğrenci ve ev hanımının Avusturya seyahatine sponsor olacak kişi, vize talep eden kişinin seyahat masraflarını karşılayacağına dair dilekçe yazması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve Avusturya’ya ticari bir amaç (iş, toplantı vb) ile ziyarette bulunacak kişilerin, seyahat içeriğine dair Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya ticari Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını seyahate gönderecek firma yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı akabinde ise kaşe ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya’ya yapılacak olan iş seyahatinin amacı açıkça ifade edilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesine seyahat edecek kişinin firmadaki görevi yazılmalıdır.
 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin gidiş – dönüş tarihleri açıkça yazılmalıdır.
 • Avusturya Konsolosluğu’na, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı dilekçe ile beyaz edilmelidir. Başvuru sahibi; kaza, hastalık, transfer ve benzeri seyahat masraflarını karşılayabileceğini göstermelidir.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi ve diğer evraklardaki bilgiler birbirini desteklemeli ve tutarlı olmalıdır.

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2022

Avusturya Fahri Edirne Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Aile Birlesimi İcin Gerekli Evraklar

Türkiye’de olup yurt dışında bulunan ailelerinin yanına gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türü aile birleşimi vizesidir. Kişiler bu sayede 3 aydan daha uzun bir süreyle ülkede bulunabilmektedir. Bu vize için konsolosluğa iletilmesi gereken evraklar; pasaport, kişilerin güncel çekilmiş biyometrik fotoğrafı, kişilere ait tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri, kişilerin kimliklerinin önlü arkalı fotokopisi, kişilerin güncel banka hesap kayıtları, sağlık sigortaları, vize başvuru formları ve vize ile ilgili diğer belgelerdir. Ayrıca kişi eşinin yanına gidecekse; eşin kimlik bilgileri, evlilik belgesini sunması gereklidir.

Ankara Avusturya Konsolosluğu

Ankara’da bulunan konsolosluk Avusturya’nın resmi temsilcilerinden bir tanesidir. Konsolosluklar aracılığıyla Türkiye’de bulunan Avusturya vatandaşlarının uluslararası alanda yardıma ihtiyaçları oldukları konularda yardım etmektedir. Bu konular evlilik, boşanma ve belge tasdikleme konularıdır. Ayrıca Türkiye’den Avusturya’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurularını onaylama ya da reddetme yetkisine sahiplerdir.

Avusturya Konsolosluğu İstanbul

İstanbul’da bulunan Avusturya konsolosluğu Türkiye’de bulunan kişilerin Avusturya’ya gitmek için olan vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Avusturya uyruklu kişilerin evlenme, boşanma gibi konularında yardımcı olan kurumlardır. İstanbul’da bulunan konsolosluğun tek yetki alanı İstanbul olmamakla beraber çevresindeki illerde de yetki sahibidir.

Avusturya Vatandaşı Olma Şartları

Avusturya’da doğmamış olan kişilerin vatandaşlık almak istediklerinde yapmaları gereken çok fazla işlem bulunmamaktadır. Ancak yapmaları gereken ilk temel işlem konsolosluklar tarafından belirlenen belgeleri eksiksiz bir şekilde yetkili makamlara sunulmasıdır. Bunun yanında kişilerin 2,500 ila 40,000 Euro kadar bir sermayesi de bulunmalıdır. Bu miktar kişilerin bulundukları durumlara göre değişim göstermektedir.

Fahri Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

Fahri Konsolosluklar temsilcisi oldukları ülke vatandaşlarının yabancı bir ülkedeki sorunlarına çözüm üretirler. İş ilişkileri, hukuksal ilişkiler konusunda yardımcı olurlar.

Fahri Konsolosluk Vize Verir mi?

Bir ülkenin yabancı bir ülkede dış temsilciliği-Büyükelçilik, Konsolosluk- varsa vize işlerinde yetkili olan birim o dış temsilciliktir. Fahri Konsolosluklar dış temsilcilik bulunmayan şehirlerde o ülke vatandaşlarının ya da vize başvuru sahiplerinin işlemlerini koordine eder.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya ücretleri hakkında bilgi alınız.