Bursa Fahri Konsolosluğu

Bursa Fahri Konsolosluğu 1 – Avusturya 2

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu, faaliyet alanı kapsamında ikamet eden kişilere evlilik, boşanma, belge onayı gibi alanlarda hizmet veriyor.

Avusturya’ya seyahat planlayan T.C. vatandaşları ile birlikte Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının konsolosluk işlemlerinde yetkili merci Avusturya Ankara Büyükelçiliği’dir.

Bu sebepten ötürü Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğunun vize başvurusu kabuk etme yetkisi bulunmamaktadır. Fahri konsolosluğa gelen başvuruların hepsi bölgede sorumlu yetkili olan Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu İletişim Adresi:

Organize Sanayi Bölgesi, Ormanlar Cad. No: 16159. Nilüfer/BURSA

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu görev bölgesi; Bursa, Balıkesir, Bilecik ve Çanakkale’dir.

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını doğrudan kabul etmemekte, Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu tarafından yetki verilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vizesi (oturum – öğrenim) başvurularında ise Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu’na doğrudan şahsi başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru merkezleri sadece kısa süreli olan Avusturya Ticari Vize, Avusturya Turistik Vize, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi, Avusturya Transit Vizesi gibi başvuruları kabul etmektedir.

Vize başvuruları, başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmışsa bile başvurularda karar verme yetkisi konsolosluğa aittir; başvuru merkezlerinin vizeyi kabul etme ya da reddetme yetkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu Vize Talep Dilekçeleri

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu bölgesinde yaşayan ve Avusturya’ya turistik gezi planlayan kişilerin, yapacakları bu seyahate dair Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Avusturya turistik vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı açıkça ifade edilmelidir.
 • Avusturya seyahatinin tarihleri gidiş – dönüş olmak üzere belirtilmelidir. Bu süre içerisinde kişiler başka bir ülkeye daha seyahat etmeyi planlıyorsa bu seyahate dair tarihleri de açıkça belirtmelidir.
 • Seyahat masraflarının nasıl ya da kim tarafından karşılanacağı net biçimde ifade edilmelidir. Kişiler; konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masraflarını nasıl karşılayacağını belirtmelidir.
 • Vize başvuru formu ve vize talep dilekçesinde verilen bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik Vize başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından antetli kağıda seyahat tarihlerinde izinli olduğuna dair kaşeli, imzalı belge almalıdır.
 • Avusturya Turistik Vize başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise seyahat masrafları için sponsora ihtiyacı olacaktır. Öğrenci ya da ev hanımlarının birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) Avusturya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul görmektedir. Sponsor olacak kişinin vize talep eden kişinin masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu yetki alanında yaşayan ve Avusturya’ya ticari (toplantı, seminer vb) amaçlarla seyahat edecek kişiler, Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yapacakları seyahatin içeriğine ilişkin vize talep dilekçesi sunması gerekmektedir. Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gerekilen hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını Avusturya’ya seyahate gönderecek şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı ve imzalanmalı ve kaşe basılmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesine seyahatin amacı net ifadelerle yazılmalıdır.
 • Avusturya’ya iş seyahati yapacak olan kişinin, şirketteki konumu ve görevi belirtilmelidir.
 • Avusturya’ya seyahat edecek çalışanın seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri net biçimde ifade edilmelidir.
 • Avusturya’ya gidecek olan kişinin konaklama, kaza, sağlık ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı vize talep dilekçesinde belirtilmelidir.
 • Vize talep dilekçesinde ve diğer evraklarda yer alan bilgiler tutarlılık göstermelidir.

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2019

Avusturya Fahri Bursa Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Avusturya Oturma İzni Şartları

Avusturya’da oturum izni alabilmek için kişilerin önceden belirlenmiş olan bazı evrakları ve koşulları sağlaması gerekmektedir. Kişiler Avusturya’da oturum izni alabilmesi için sağlaması gereken koşullar kişilerin ekonomik durumları, sosyal yaşamı ve kültürel durumları ayrıca dil yeterliliğidir. Bunun yanında kişilerin vize başvurularına karar vermesi gerekmektedir, bunun sebebi gidiş sebeplerine göre evrakların değişim göstermesidir.

Avusturya Ogrenci Vizesi Gerekli Belgeler

Öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin konsolosluklara sunması gereken belgeler; kişilerin pasaportlarının aslı ve fotokopisi, varsa eski Schengen vizelerinin fotokopileri, kişilerin vize başvuru formları, seyahat amacının açıklandığı dilekçe, kişilerin kimlik fotokopileri, güncel 2 tane biyometrik fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, protokol yazısı, uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri, seyahat masraflarına dair belgeler, sağlık sigortası ve kişiye ait mesleki, finansal belgelerdir.

Avusturya Oturma Ve Çalışma İzni

Avusturya’da süresiz bulunma iznine sahip olmak isteyen kişilerin ülkede oturum ve çalışma izni almaları gerekmektedir. Kişilerin bu izinleri alabilmesi için ülkeye gitmeden evvel gerekli belgelerle başvuru yapmaları gerekmektedir. Oturma ve çalışma iznine sahip olan kişilerin ülkede bulunma izni süresiz olmaktadır. Bu belgelerin bir tanesini alan kişilerin bir diğerini yapma hakları bulunmaktadır. Mesela çalışma izni alan kişilerin, bu izinle beraber oturma izinleri de otomatik olarak ellerinde olmaktadır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize