Bodrum Fahri Konsolosluğu

Bodrum Fahri Konsolosluğu 1 – Avusturya 2

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu, faaliyet alanındaki kişilerin evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konsolosluk işlemlerinde yetkilidir. Avusturya seyahati planlayan T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde karar yetkisi Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu, gelen vize başvurularını Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirmektedir.

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu Adres:

Atatürk Cad. No: 113 A, TR – 48400 Bodrum / MUĞLA

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu’nun görev bölgesi; Muğla

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu Vize İşlemleri

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli vize taleplerini Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri aracılıyla kabul etmektedir. Uzun süreli Avusturya vize (oturum – öğrenim) talepleri ise Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Konsolosluğu’na şahsi başvuru şeklinde yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri; Avusturya Turistik Vize, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi, Avusturya Transit Vize, Avusturya Ticari Vize gibi başvuruları kabul etmektedir.

Avusturya vize başvuru merkezlerine yapılan başvurularda karar yetkisi yalnızca Avusturya Konsolosluğu’na aittir, vize başvuru merkezlerinin hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi ve Süreci

Avusturya Turistik Vizesi Talep Dilekçesi

Avusturya Bodrum Fahri Konsolosluğu, Avusturya’ya turistik ziyaretlerde bulunacak kişilerin seyahatine dair Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi istemektedir. Vize talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak seyahatin amacı ve içeriği net şekilde belirtilmelidir. Örneğin tur kapsamında geziye gidilecekse söz konusu tura dair bilgiler sunulmalıdır.
 • Avusturya seyahatine dair gidiş – dönüş tarihleri yazılmalıdır. Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapan ya da yapacak olan kişiler, vize talep dilekçesine seyahat süresince başka bir ülkeye yapacakları bir seyahat varsa bu seyahat bilgileri de belirtilmelidir.
 • Avusturya seyahatinin masraflarının nasıl, ne şekilde karşılanacağı açıkça yazılmalıdır. Seyahat boyunca konaklama, kaza, hastalık ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir.
 • Vize talep dilekçesinde ve vize kapsamında verilen diğer evraklardaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; başvuru sahibi kişinin bağlı olduğu firmanın yetkilisi, antetli kağıda çalışan kişinin seyahat süresince izinli olduğu beyan edilmelidir. Dilekçeye firma yetkilisi tarafından kaşe ve imza atılmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masraflarına dair sponsora ihtiyacı olacaktır. Avusturya Konsolosluğu, öğrenci veya ev hanımlarının birinci dereceden yakınları (anne, baba, eş, çocuk) sponsor olarak görülmektedir. Seyahate sponsor olacak kişi, vize talebinde bulunan kişinin seyahat masraflarını karşılayacağına dair taahhütlü vize dilekçesi yazması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu, Avusturya’ya Ticari (toplantı, fuar, konferans vb) amaçlarla ziyarette bulunacak kişilerin, Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Avusturya seyahatinin içeriği hakkında dilekçe sunmasını talep etmektedir. Avusturya Ticari Vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını Avusturya’ya gönderecek olan firma yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin içeriği, amacı açık şekilde yazılmalıdır. Seyahat süresince söz konusu kişi başka bir ülke ziyaretinde daha bulunacaksa eğer bu ziyarete dair bilgiler de Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesinde yer almalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde kişinin firmadaki konumu, görevi belirtilmelidir.
 • Avusturya’ya gidecek olan kişinin seyahat gidiş – dönüş tarihleri belirtilmelidir.
 • Avusturya Konsolosluğu’na vize talep dilekçesi yazılırken; konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde verilen bilgiler ile diğer evraklardaki bilgiler tutarlı olmalıdır.

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2019

Avusturya Fahri Bodrum Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya’ya gitmek isteyen kişilerin ülkeye gitmek için gerekli işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Vize türleri seyahat etme sebeplerine göre değişim göstermektedir. Mesela bir kişi Avusturya’ya gitme sebebi turistik bir gezi ise bu kişiler turist vizesi almaları gerekmektedir ya da bir kişi Avusturya’ya çalışmak için gidecekse bu kişilerin çalışma vizesi alması gerekmektedir. Her başvurunun gerekli evrakları ve sonuçlanma süreleri değişim gösterebilmektedir.

Aile Birleşimi Avusturya

Ailesinin yanına gitmek isteyen kişiler uzun süre ülkede kalmaları en büyük istekleridir. Ancak bu hakka sahip olmaları için kişilerin uygun vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Aile birleşimi vizeleri D tipi vizedir. D tipi vizesi olan kişiler ülkede sınırsız bir şekilde kalma hakkına sahiplerdir. Aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin gerekli evraklarını toparlayarak gerekli yerlere ulaştırması gerekmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

Avusturya’da bulunan ailesinin ya da eşinin yanına gitmesi için kişilerin aile birleşimi vizesi alması gerekmektedir. Bu vize sayesinde kişiler ülkede süresiz bir şekilde kalma hakkına sahip olabilmektedir. Ancak bu vize uzun süreli olmasından dolayı süreç ve gerekli evraklar açısından farklılık göstermektedir. Aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler belirlenen evrakları konsolosluklara ulaştırmalıdır.

Avusturya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar 2021

Aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin toparlaması gereken evraklar; pasaport, kişilerin biyometrik fotoğrafı, kişilerin tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri, kişilerin kimliklerinin fotokopisi, kişilerin güncel banka hesap kayıtları, sağlık sigortaları, vize başvuru formu ve vize ile ilgili belgeler, eğer kişi eşinin yanına gidecekse; eşin kimlik bilgileri, evlilik belgesi gereklidir.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize