Avusturya’da Öğrenci Vizesi ve Eğitim

avusturya öğrenci vizesi nasıl alınır

Öğrenci Vizesi

Nedir: Eğitim hayatını yurt dışında sürdürmek isteyen öğrencilerin başvurması ve alması gereken vize türü olan öğrenci vizesi, yalnızca eğitim amaçlı alınan bir vizeyi ifade ediyor.

Kaç Günlük Alınabilir: 6 ile 12 ay arasında değişebilen vize alınmaktadır.

Nereye Başvurmak Gerekir: Öğrenci Vizesi için konsolosluğa ya da kaymakamlığa başvurmak gerekir.

Gerekli evraklar nelerdir: Avustralya vizesi amacıyla şahsi verileri amacıyla alan standart belgeler haricinde;

  • Lise diploması ve not dökümü (tercümeli ve noter onaylı)
  • Üniversite kabul belgesi
  • Motivasyon yazısı
  • Özgeçmiş yazısı
  • Eğer daha eskiden üniversite eğitimi almadıysanız; noter onaylı olarak, lise diploması, 4 senelik seksiyonuna girmeye hak kazandığınızı gösterir belge
  • Dil yeterliliğini gösteren belge (Dil yeterliliğinin sağlanamaması durumunda talep edilen ve okuldan okula değişen eğitim ücretleri ödenerek kurs ya da hazırlık programına dahil olmak olasıdır.)
  • İstenen kriterlerde sıhhat raporu.

Biometrik Veri Gerekli Midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Randevu nasıl alınır: Konsolosluklar ya da Büyükelçilik yetki sahibi şahıslarına erişim sağlayarak, makul tarih ve saatlerde randevu alabilirsiniz.

avusturya öğrenci vize
Avusturya’da öğrenci olarak eğitim almak isteyenler öğrenci vizesi almak durumundadır.

 

Avusturya Erasmus

Erasmus programı kapsamında Avusturya’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler konsolosluk tarafından belirlenen Avusturya Erasmus vizesi için başvuru yapmalıdır. Başvurularda konsolosluk tarafından istenen belgelerin güncel, eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir, evraklarda orijinal olma zorunluluğu bulunmaktadır. Başvurularda kabul eden okulun gönderdiği mektubun alsın çok önemlidir, ebeveynler tarafından verilen taahhütnamede aynı öneme sahiptir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Öğrenci vizelerinin sonuçlanma süresi 15 günü bulabilmektedir. Vize başvuru sahipleri eğitim başlangıç tarihlerinden çok önce vize başvurusunda bulunmalıdır.

Avusturya Giriş Çıkış

Avusturya giriş çıkış işlemleri büyükelçilik tarafından belirlenen şartlara göre sağlanmaktadır. Koronavirüs salgınına karşı tedbir amaçlı büyükelçilik giriş ve çıkışlarda bebekliğimi alanlarında sıkı hijyen tedbirleri ve mesafe kuralına uygun hareket etmektedir. Büyükelçiliği gelecek olan vatandaşlar sadece maske ile girebilmektedir, sosyal mesafe kuralına uyulması zorunludur aynı zamanda giriş esnasında ateş ölçümü yapılmaktadır.

Avusturya Türkiye

Avusturya ve Türkiye tarihi geçmişi 100 yıl öncesine dayanan köklü bir diplomasiye sahiptir. Bugünün temelleri Osmanlı ve Habsburg hanedanlarına kadar dayanmaktadır. Yaklaşık 120000 Türk’ün yaşadığı Avusturya Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasına en çok karşı çıkan ülkedir. Özellikle Viyana’da Türkiye karşıtı gösterilerin ve afişlerin sıklıkla karşılaşılan olmasının yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkiler çok zaman gergindir.

Avusturya Konsoloslugu

Avusturya Cumhuriyeti adına Türkiye’deki temsilciliklerden olan büyükelçilik dışında konsolosluklardır. Vize verme yetkisi sadece İstanbul Başkonsolosluğu aittir. İstanbul dışında birçok şehirde bulunan Fahri konsolosluklar görev bölgelerinde bulunan Avusturya ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Soruları

Avusturya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya’ya öğrenci olarak gidebilmek için konsolosluklara başvuru yapmanız gerekir. Başvuru için gerekli belgeler: Başvuru formu, Pasaport ve tercümesi, noter tasdikli ikamet, Nüfus cüzdanı sureti gibi belgeleri toplamalı ve başvuruyu yapmalısınız.

Avusturya Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya’da bir öğrencinin çalışma izini alabilmesi için öncelikle oturum iznine de sahip olması gereklidir. Oturum iznine sahip olmadan yasal olarak çalışmasının imkânı yoktur. Hem öğrenerek hem de çalışmak isterseniz Work and Travel programlarına katılabilirsiniz.