Avusturya Vizesi Nasıl Alınır: 2023 Vize Ücreti 1 – Avusturya 2

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır: 2023 Vize Ücreti

Avusturya vizesi nasıl alınır güncel bilgi

Avusturya Vizesi

Avusturya, Avrupa’da bulunan diğer ülkeler gibi serbest girişi izin vermeyip vize istiyor. Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan giriş yapmanız mümkündür. Schengen vizenizin olması dahilinde Schengen ülkesi olan Avusturya’ya vize almadan da gidebilirsiniz.

Avusturya’ya gitmek için Schengen vizesi aldığınız zaman Schengen ülkeleri olan Fransa, Belçika, Hollanda, Yunanistan, Norveç, İzlanda, İtalya, Macaristan gibi ülkelere de giriş yapabilirsiniz. Seyahat etmeden önce vizenizin ne işe yaradığını ve kaç gün süre ile kullanılabilir olduğunu bilmenizde fayda var. Eğer elinizde Schengen vizesi varsa belirtilen bu ülkeleri vizenin süresi boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya Vizesi Türleri

Her ülke için birçok vize türleri vardır. Avusturya’ya giriş için de birçok vize türü vardır. Öğrenci, iş adamı, misafir gibi bir çok nedenden dolayı Avusturya’ya giriş sağlanabilir. Ancak giriş için vize gereklidir. Size uygun vize için başvuru merkezine vize başvurusunda bulunmalısınız. Avusturya için vize almak istediğiniz zaman farklı kategorilerde çeşitlendirilmiş vizeler vardır. Sizin Avusturya seyahatinizin amacı ne ise ona göre bir vize almanız gerekmektedir. Bu vize türleri şunlardır:

Avusturya Kısa süreli (C Vizesi): Avusturya’da 90 günü aşmayacak şekilde kalacaksanız bu vizeyi alabilirsiniz.

90 Gün ile Sınırlı Schengen Vizesi

 • Avusturya Turistik Vize: Avusturya’ya tatil, gezi için gidecekseniz bu vizeyi almanız yeterlidir.
 • Avusturya Ziyaret Vizesi: Eğer ki orada yaşayan ailenizi, arkadaşınızı ziyaret amacı ile gitmek istiyorsanız bu vizeyi alabilirsiniz.
 • Avusturya sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler için Schengen vizesi alabilirsiniz
 • Avusturya Ticari Vize: Avusturya’ya gidiş nedeniniz iş gezisi fuar gezisi gibi bir sebepse bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • Avusturya Transit Vizesi

Avusturya Uzun Süreli Ulusal Vize (D Vizesi): Bu vizeyi aldığınız taktirde Avusturya’da 90 günden fazla aralıksız kalabilirsiniz. İkamet için de bu vizeyi almanız yeterlidir. Elbette ki bu vize türünü alabilmek için şartlar atanmaktadır. Bu şartlara sahipseniz başvuru merkezi sizden belgeler istemektedir. Bu belgeleri doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik veya hatalı belge tesliminde vizeniz red cevabı ile sonuçlanacaktır.

90 Günden Uzun Ulusal Vize Alması Gerekenler

 • Avusturya Erasmus Vizesi: Erasmus ile veya personel değişim programı ile gidecekseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • Avusturya’da öğrenciyseniz
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • Avusturya’da staj yapacaklar
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • Avusturya’ya çalışmak için gidecek olan kişiler
 • Ailesinin yanına taşınacak olanlar
 • Avusturya’da evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.
avusturya vize alma şartları bilgi

Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişiler bazı şartları yerine getirmelidir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi alabilmek için hazırlamanız gereken evraklar seyahat amacınıza göre değişebilmektedir. Gidiş amacınız ne ise ona karar verdikten sonra, amacınıza uygun vize için gerekli evrakların neler olduğunu öğrenerek o belgeleri hazırlamaya başlamalısınız. Gereken evrakların listesini başvuru merkezine hangi vize için başvuru yapacağınızı söyleyerek de öğrenebilirsiniz.

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • Son seyahatinizden sonra en az 6 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport.
 • Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf.
 • Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği.
 • Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri.
 • Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan Avusturya Vizesi almak isteyen herkes için yazılmalıdır.
 • Avusturya seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanıtlar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor.

Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir. İstenen evrakları kendiniz doldurmalısınız. Başkası tarafından doldurulan evraklar kesinlikle kabul edilmemektedir. Bunun yanında başvurmuş olduğunuz vizenin ücretini de yanınızda bulundurmalısınız. Gereken evrakları teslim edip ücreti verdiğiniz takdirde vize başvurunuz tamamlanacaktır.

Avusturya Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Avusturya seyahatiniz için almanız gereken vize için ödeyeceğiniz tutarlar değişebilmektedir. Konsolosluk harç ücreti, vize merkezlerindeki işlem ücretleri bu değişimin sebebidir. Avusturya’da geçireceğiniz gün sayısına göre banka hesabınızda para bulunması gerekmektedir. Yine geçireceğiniz güne bağlı olarak da sağlık sigortası ücretleri de değişebilmektedir.

Avusturya vize harç ücreti her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca gidiş amacına göre de ödeyeceğiniz tutar artabilmektedir. Turistik, ticari, ziyaret, kültürel gibi bazı vize türlerinin ücreti 100 Euro’dur

Ayarlayacağınız vize merkezine göre de hizmet bedeli değişebilmektedir. Kimi yer 200 TL alırken kimi yer hizmet bedeli için 30 Euro almaktadır.

Avusturya’da geçireceğiniz her gün için 100 Euro ayırmalısınız. Bu sebeple gittiğiniz günden kalacağınız son güne kadar toplamda banka hesabınızda ne kadar para olması gerektiğini hesaplayarak ona göre hazırlıklı olmalısınız.

Avusturya Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Türkiye’de yaşayan veya Türkiye’de oturum izni olan herkes ülkemizden Avusturya vizesi için başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunabilmek için de gerekli birkaç özelliğin sizde olması gerekmektedir. Misal olarak Türkiye’de düzenli bir hayatınız olması gerekmektedir. İş ve aile hayatınız düzenli ise başvuru yapabilirsiniz.

Sorunsuz bir şekilde vize almak istiyorsanız çalıştığınız yerde en az 1 yıl geçirmiş olmanız gerekmektedir. Konsolosluk için en az 3 aylık çalışma belgeleri bazı durumlarda yeterlidir ancak garanti olmasını istiyorsanız en az 1 yıllık sabit işinizin olması gerekmektedir.

Gelirinizin belgelerle ispatlanabilmesi gerekmektedir. Çalıştığınız yerden aldığınız düzenli maaş veya bir mülke sahipseniz oradan gelen kira gibi maddi gelir kaynaklarınızı geçerli evraklarla vize alacağınız yere kanıtlamanız gerekiyor.

Avusturya vizesi şartları arasında banka hesabınızda bir miktar paranızın bulunması gerekiyor. İnternet üzerinden uçak biletine ve otel odasına bakarak ile fiyatları ortalayın. Avusturya’daki her gününüz için 100 Euro olarak gündelik masraflarınızı da ekleyerek bir gider tablosu çıkartın. Banka hesabınızda en az bu ortalama ile aldığınız giderler kadar miktarda bir para bulundurmanız gerekmektedir.

Avusturya vizesi hakkında bilgiler

Avusturya Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Avusturya Vizesi için başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar. Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Avusturya’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce Avusturya’ya gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır: 2023 Vize Ücreti S.S.S

Avusturya Vize Ücreti Nedir?

Avusturya için vize ücreti her yıl belirli dönemlerde Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Başkonsolosun bizim ücretlerini belirlemesinde dikkat ettiği konu Schengen ülkelerinin güncel ücretleridir. Avusturya vize ücretleri her birey için aynı değildir, başvuru sahibinin yaşına, vatandaşı olduğu ülke ve evlilik durumuna göre farklı ücretler ödenmektedir. Kısa süreli vizeler için 80 Euro konsolosluk harcı ödenir.

Avusturya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Avusturya vizelerinin başvuru sonuçlanma süresi genellikle iki haftadır. Bu süre vize başvuru dosyasının içeriğine göre değişebilmektedir. Vize ret kararı alan vize başvuru sahipleri Avusturya Konsolosluğuna bir dilekçe ile itiraz edebilir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya kısa süreli vizeleri yetkili vize başvuru merkezlerinden alınır.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vizesi hakkında