Avusturya Vizesi Hakkında 1 – Avusturya 2

Avusturya Vizesi Hakkında

Avusturya vizesi hakkında güncel bilgiler

Avusturya Vizesi

Herhangi bir amaçla Avusturya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın bu seyahat öncesinde Avusturya vizesi alması gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlarımız 90 güne kadar bu uygulamadan muaf tutulmaktadır. Ancak diğer pasaport sahiplerinden ise seyahat amacına uygun kategoride Avusturya vize başvurusu yapması istenir.

Avusturya vizesi için onay alınması halinde yine maksimum 180 gün içinde 90 gün ülkede bulunulabilir.

Seyahatin amacına ve gerçekleşme nedenine bağlı olarak alınabileceğin farklı kategoriler bulunmaktadır. Yoğun talep gören kısa dönem vizeler ise C klasmanında değerlendirilir ve 90 gün sınırla verilen vizeler bu kısa süreli vizelerdir.

Bahsettiğimiz kısa süreli vizelerin transit, turistik, ticari, yakın ziyareti gibi alt türleri bulunur. Kişinin seyahati öncesinde hangi türde vizeye başvurması gerektiğini biliyor olması zorunludur çünkü Avusturya vizesi için istenen belgeler yine türe göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse bir fuara katılmak için vize alındığında fuar kartının gösterilecek olması ya da yakınını ziyaret etmek için vize alan birinin yakınından aldığı davetiyeyi sunması gibi.

Uzun süreli vizeler ise D sınıfı olarak geçmekte ve 90 günden uzun sürelerle verildiğinden ulusal vize olarak da adlandırılmaktadır. Avusturya oturum izni ya da Avusturya çalışma izni gibi uzun süreli bu izinlerde kişinin şahsen kendisinin Konsolosluklar ile görüşme sağlaması gerekir. Diğer kısa süreli vizelerde olduğu gibi yine visa center çalışanlarından belgelerin düzenlenmesi konusunda destek alabilirsiniz. Ancak bu belgelerin visa center ile gönderilmesi mümkün değildir ve görüşme yapılması zorunlu tutulacaktır.

Avusturya Turistik Vizesi

Bir davetiye kapsamında ziyaret gerçekleştirmeyecek ya da herhangi bir ticari işleme dahil olmayacak kişilerin, yalnızca turistik amaçlı seyahatleri öncesinde Avusturya turist vizesi alması gerekir. Avusturya Schengen Bölgesi’ne üye olan Avrupa ülkelerinden biridir.

Yani Avusturya seyahati için alınan kısa süreli vizelerin her biri gibi Avusturya turist vizesi de Schengen vizelerinden biri olarak kabul edilir. Bu durumda başvurunun onaylanmasıyla birlikte, yetkililere başvuru dosyasında belirtmek kaydıyla diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilebilir.

Tek şart alınan Schengen vizesiyle Avusturya üzerinden Avrupa’ya girilmesi ya da en uzun süre Avusturya’da kalınmasıdır. Aksi halde yetkililer Schengen vizesi başvurusu sizi için bölgeye giriş yapacağınız diğer ülkeye başvurmaya sevk eder.

Avusturya turist vizesi için gereken evraklar tamamen güncel ve yetkilerin talep ettiği şekilde olmalıdır. Evrakların gönderilmesinin ardından herhangi bir bilgi değişikliği olması durumunda yetkililer bilgilendirilmeli ve evraklar yeniden düzenlenmelidir.

Yani bilgilerin size ait olsa dahi eski olmaması zorunludur.

Evrakların maddi ve statüsel durumu güçlü kılması halinde 90 güne kadar vize alınabilmekte ancak genelde ilk başvurularda 30 günlük vize temin edilebilmektedir.

Olumlu sonuçla birlikte gerçekleştirilen seyahat boyunca yalnızca kültürel amaçlı faaliyetlerde bulunmanız gerektiği ve hiçbir ticari işlem yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Seyahat boyunca turistik faaliyetlerin dışında herhangi bir başka konuda gerçekleştirilen katılım halinde güncel vize ve gelecek vize başvurularında risk altına girebilirsiniz.

Eğer turizm dışında da faaliyetlerde bulunmayı düşünüyorsanız diğer Schengen vizesi kategorilerini incelemeniz önerilir. Daha uzun sürmesi icap eden seyahatler içinse D sınıfı ulusal vize kategorilerinin incelenmesi gerekecektir.

avusturya-vizesi-hakkinda-bilgi

Avusturya vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa süreli seyahatlerde Schengen vizesi almak zorunludur.

Avusturya Vizesi Hakkında S.S.S

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya kısa süreli vizeleri için vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezine başvurda bulunmak durumundadır. Uzun süreli Avusturya vize türlerinde ise vize başvuru sahibi bizzat Avusturya dış temsilciliklerine başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Avusturya vize başvurularının yapılacağı vize başvuru merkezi VFS Global’dir.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Avusturya vize başvuruları 15 iş günü içinde sonuçlanmak durumundadır. Vize başvuru sahipleri başvuru yaparken bu süreyi dikkate almalıdır. Vize başvuru dosyasında hatalar ve eksiklikler varsa bu süre uzayabilir. Uzman vize danışmanları gözetiminde vize başvurusunda bulunmak en sağlıklı yöntemdir.

Vfs Global Avusturya İletişim Bilgileri Nedir?

Avusturya Büyükelçiliği ile anlaşmalı şekilde çalışmalarını sürdüren VFS Global vize sürecinde her türlü bilgi için iletişim kurulabilen ticari işletmedir. Pazartesi ve cuma günleri arasında mesai saatleri içerisinde 0212 373 58 25 numaralı telefondan iletişim kurmak söz konusudur. Mükemmel bir müşteri deneyimi mağazada firma aynı zamanda [email protected] üzerinden ve iletişim kurma imkanı sağlamaktadır.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vize türleri hakkında bilgi alınız.