Avusturya Vizesi Alma Şartları

Avusturya Vizesi Alma Şartları 1 – Avusturya 2

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Başvurulan vize sınıfı ne olursa olsun süreç adına en önemli konu evraklardır.

Eksik, yanlış ya da sahte dokümanların tespiti halinde hem ret alınabilir hem de cezai işlemler söz konusu olabilir. Avusturya vizesi için gereken evraklar hakkında başvurunun gerçekleştirileceği kurumdan detaylı bilgiler edinilebilir ya da kurumların web sitelerinde tam liste bulunabilir.

Dosya içerisinde yer alması önemli belgelerden biri başvuru formudur. Avusturya vize başvuru formu kişinin kendisi tarafından doldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Ancak bu noktada bilinmesi gereken her vize türünün kendine ait bir formu olduğu ve başvurulacak olan vizeye uygun şekilde formun doldurulmasına dikkat edilmesidir.

Formlar başvuru yapılacak olan kurumdan alınabilir ya da online sistem üzerinden bilgi edinmek adına incelenebilir. Pek çok vize merkezinin tıpkı diğer belgelerde söz konusu olduğu form için de temin yardımında bulunduğu da unutulmamalıdır.

Avusturya ziyaret vizesi ya da Avusturya ticari vize gibi farklı türlerde karşı taraftan davetiye alınması gerekecektir.

Avusturya Vizesi Alma Şartları

Bu davetiye, istenen evrakların en önemlilerinden olup vizenin türüne doğru şekilde karar verilmesinin önemi yine bu noktada ön plana çıkar.

Seyahat edecek kişinin yanında başka biri varsa ikinci şahıs için de davetiye temin edilmesi gerekecektir.

Başvuru adayının evrakları düzenleme aşamasında kendi iline hizmet veren yetkili visa center çalışanlarından destek, danışmanlık ve ek hizmet alması mümkündür.

Avusturya vizesi için gerekli belgeler konusunda yalnızca bilgilendirme sağlamakla kalmayan aracı kurumlar, bu evrakların sigorta poliçesi, rezervasyon çıktısı gibi kısımlarında başvuru sahiplerine gereken hizmeti sağlamaktadırlar.

Ayrıca pek çok danışma merkezinden ihtiyaç halinde ek hizmetler alınabilir, ücreti ödenmek kaydıyla evrak temini hakkında neredeyse hemen her konuda hizmet alınabilir. Bu şekilde yapılan başvurular oldukça pratik ve çok daha kolaydır.

Bu sebeple kısa süreli vizeler için yapılan başvurularda genelde şahsen Konsoloslukla görüşmek yerine visa center aracılığıyla başvurunun yapılması tercih edilir.

İstenen şekilde hazırlandığından emin olunan dosya, yine aynı kurumla Konsolosluğa iletilir.

Ancak vize merkezleri yalnızca dosya düzenlenmesi ve iletilmesi için yardımcı olup karar konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Başvuruların nihai sonucuna Konsolosluk yetkilileri karar vermekte, bu yetkililer gerekli görürse ek belge ya da şahsi görüşme talep edebilmektedir.

Vize reddi halinde harç bedeli ya da hizmet bedeli olarak ödenen hiçbir ücret geri alınamaz. Bu nedenle dosyanın özenle oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Ancak evraklardan ileri gelen ret durumlarında dosyanın gözden geçirilip istenen şekilde düzenlenmesiyle birlikte itiraz dilekçesi yazılarak değerlendirme yinelenebilir. Her durumda ret alanlar ise süre sınırı gözetmeksizin tekrar ücret ödeyerek başvuru yapabilirler.

Avusturya Aile Birleşimi Yorumları

Uzun süreli vize şekli olan Avusturya aile birleşimi vizesi ile ilgili tüm ayrıntıları ve bilgileri yapılan yorumlardan değerlendirmeye çalışan vatandaşlar için konsolosluklar gerekli olan bilgileri sunmaktadır. Aile birleşimi vizesinden yararlanmak için belirlenmiş olan şartları yerine getiren vatandaşlar kısa süre içerisinde yaptıkları başvuruya sonuç elde eder. Yapılan yorumlarda Avusturya aile birleşimi vizesi zor olduğu ve bu yüzden başvurunun profesyonel destek alınarak yapılmasının avantaj sağladığı dikkat çekmektedir.

Avusturya Başkonsolosluğu

Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul’da yer almaktadır bir hafta içi her gün mesai saatleri arasında hizmet vermektedir. İstanbul Başkonsolosluğu hem Türkiye hem de Avusturya için resmi tatil günleri olan özel günlerde kapalıdır hizmet vermez. Avusturya Konsolosluğu Sarıyer Köybaşı caddesindedir, telefon numarası 0 212 363 84 10, faks numarası 0 212 262 26 22’dir.

Avusturya Konsolosluğu Türkiye

Türkiye’de bulunan Avusturya Başkonsolosluğunun İstanbul’daki görevi vatandaşlara merak ettikleri her konuda doğru cevap vermektir. Dış temsilcilik görevleri içerisinde destek sağlamasının yanı sıra aynı zamanda Avusturya kültürünü korumayı ve geliştirmeyi teşvik eden kurumdur. Konsolosluk hizmetlerinin yanı sıra ülke hakkında yararlı bilgiler verme gayreti içerisinde olan Avusturya Türkiye konsolosluğu, ülkenin dış politikası hakkında bilgiye ihtiyaç duyanlara destek sağlamaktadır.

Avusturya Pasaport Ücretleri

Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için başvuru yapanlar konsolosluk tarafından belirlenmiş olan tüm belgelerin aslını ve fotokopisini başvuru esnasında İbraz etmek zorundadır. Konsolosluk tarafından pasaport başvurusu yapanların ödemesi gereken harcı Euro üzerinden her yıl güncellenmektedir. Konsolosluk tarafından pasaport başvurularında gerekli görülmesi halinde ek evrak talep edilir. Avusturya Konsolosluğu pasaport işlemlerini başvuru tarihinin ardından 6 hafta içerisinde sonuçlandırır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize