Avusturya Vizesi Alma Şartları 1 – Avusturya 2

Avusturya Vizesi Alma Şartları

avusturya vizesi alma şartları nelerdir

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Başvurulan vize sınıfı ne olursa olsun süreç adına en önemli konu evraklardır.

Eksik, yanlış ya da sahte dokümanların tespiti halinde hem ret alınabilir hem de cezai işlemler söz konusu olabilir. Avusturya vizesi için gereken evraklar hakkında başvurunun gerçekleştirileceği kurumdan detaylı bilgiler edinilebilir ya da kurumların web sitelerinde tam liste bulunabilir.

Dosya içerisinde yer alması önemli belgelerden biri başvuru formudur. Avusturya vize başvuru formu kişinin kendisi tarafından doldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Ancak bu noktada bilinmesi gereken her vize türünün kendine ait bir formu olduğu ve başvurulacak olan vizeye uygun şekilde formun doldurulmasına dikkat edilmesidir.

Formlar başvuru yapılacak olan kurumdan alınabilir ya da online sistem üzerinden bilgi edinmek adına incelenebilir. Pek çok vize merkezinin tıpkı diğer belgelerde söz konusu olduğu form için de temin yardımında bulunduğu da unutulmamalıdır.

Avusturya ziyaret vizesi ya da Avusturya ticari vize gibi farklı türlerde karşı taraftan davetiye alınması gerekecektir.

Avusturya Vizesi Alma Şartları

Bu davetiye, istenen evrakların en önemlilerinden olup vizenin türüne doğru şekilde karar verilmesinin önemi yine bu noktada ön plana çıkar.

Seyahat edecek kişinin yanında başka biri varsa ikinci şahıs için de davetiye temin edilmesi gerekecektir.

Başvuru adayının evrakları düzenleme aşamasında kendi iline hizmet veren yetkili visa center çalışanlarından destek, danışmanlık ve ek hizmet alması mümkündür.

Avusturya vizesi için gerekli belgeler konusunda yalnızca bilgilendirme sağlamakla kalmayan aracı kurumlar, bu evrakların sigorta poliçesi, rezervasyon çıktısı gibi kısımlarında başvuru sahiplerine gereken hizmeti sağlamaktadırlar.

Ayrıca pek çok danışma merkezinden ihtiyaç halinde ek hizmetler alınabilir, ücreti ödenmek kaydıyla evrak temini hakkında neredeyse hemen her konuda hizmet alınabilir. Bu şekilde yapılan başvurular oldukça pratik ve çok daha kolaydır.

Bu sebeple kısa süreli vizeler için yapılan başvurularda genelde şahsen Konsoloslukla görüşmek yerine visa center aracılığıyla başvurunun yapılması tercih edilir.

İstenen şekilde hazırlandığından emin olunan dosya, yine aynı kurumla Konsolosluğa iletilir.

Ancak vize merkezleri yalnızca dosya düzenlenmesi ve iletilmesi için yardımcı olup karar konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Başvuruların nihai sonucuna Konsolosluk yetkilileri karar vermekte, bu yetkililer gerekli görürse ek belge ya da şahsi görüşme talep edebilmektedir.

Vize reddi halinde harç bedeli ya da hizmet bedeli olarak ödenen hiçbir ücret geri alınamaz. Bu nedenle dosyanın özenle oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Ancak evraklardan ileri gelen ret durumlarında dosyanın gözden geçirilip istenen şekilde düzenlenmesiyle birlikte itiraz dilekçesi yazılarak değerlendirme yinelenebilir. Her durumda ret alanlar ise süre sınırı gözetmeksizin tekrar ücret ödeyerek başvuru yapabilirler.

avusturya-vize-alma-sartlarıi-bilgi

Avusturya vizelerine başvuru yapmak için bazı şartlar bulunur ve vize başvuru sahipleri bu şartlara haiz olmalıdır.

Avusturya Vize Alma Şartları Nelerdir?
  • Avusturya seyahat tarihten en geç 15 gün, en erken 2 ay öncesine kadar başvuru yapılmalıdır.
  • Avusturya Konsolosluğu’na yapılacak olan kısa süreli vize başvuruları bireysel olarak kabul edilmemektedir. Vize başvuruları, yetkili vize başvuru merkezleri ya da acenteler aracılığıyla yapılmalıdır.
  • Seyahat edilecek olan pasaportun 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Aynı zamanda pasaportun yırtık olmaması ve en az iki sayfanın Avusturya vizesi için boş bulunması şartı aranmaktadır.
  • Vize başvurusunda kullanılan fotoğraf, Schengen vizesine uygun olarak biyometrik özellikli çekilmelidir. Ayrıca bu fotoğrafın daha önce alınan Schengen vizelerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.
  • Schengen vizesini son 5 yıl içinde almış ancak parmak izi vermemiş olan kişiler, Avusturya vizesine başvuru esnasında parmak izi vermelidir.

Avusturya Vizesi Alma Şartları S.S.S

Avusturya Vize Alma Şartları Nelerdir?

Avusturya seyahat tarihten en geç 15 gün, en erken 2 ay öncesine kadar başvuru yapılmalıdır. Avusturya Konsolosluğu’na yapılacak olan kısa süreli vize başvuruları bireysel olarak kabul edilmemektedir. Vize başvuruları, yetkili vize başvuru merkezleri ya da acenteler aracılığıyla yapılmalıdır. Seyahat edilecek olan pasaportun 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Aynı zamanda pasaportun yırtık olmaması ve en az iki sayfanın Avusturya vizesi için boş bulunması şartı aranmaktadır. Vize başvurusunda kullanılan fotoğraf, Schengen vizesine uygun olarak biyometrik özellikli çekilmelidir. Ayrıca bu fotoğrafın daha önce alınan Schengen vizelerinde kullanılmamış olması gerekmektedir. Schengen vizesini son 5 yıl içinde almış ancak parmak izi vermemiş olan kişiler, Avusturya vizesine başvuru esnasında parmak izi vermelidir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya kısa süreli vize almak için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir. Uzun süreli Avusturya vizeleri için Avusturya konsolosluklarından şahsen randevu alınmalıdır.

Avusturya Vizesi almak için kimler başvuru yapmalıdır?

Umuma Mahsus Bordo Pasaport sahibi Türk vatandaşları Avusturya vizeleri için başvuru yapmalıdır. Yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahipleri kısa süreli seyahatlerinde Avusturya vizelerinden muaftır.

Avusturya vizesi hakkında bilgiler

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.