Avusturya Vatandaşlık İşlemleri için Neler Gereklidir

avusturya vatandaşı nasıl olunur

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir: Avusturalya Vatandaşlık Kanunu geçen senelerde vatandaşlığın doğumla kazanılmasına dair düzenlemeler bakımından bir kaç kez değiştirilmiştir.

Doğumla eş güdümlü vatandaşlık kazanılmasına dair düzenlemeler ile ilgili buradan bilgi edinebilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden, üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden, üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

Avusturya vize başvuruları hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

  • Kimlik ve ad değiştirildiyse buna ait ispatlar
  • Adli sicil belgesi (90 günden daha uzun kaldığınız bütün ülkelerden temin ederek)
  • Muafiyet, takdir ve imtiyazlar amacıyla ispatlar
  • Varsa özel ikamet şartının ya da çocuklarınızın varlığına dair kanıtları
  • Dil yeterliliğini ve vatandaşlık verilerinin yeterliliğini gösteren imtihan neticeleri
  • Avustralya kökenli ise bireyin anne ya da babasına ait belgeler
  • şeklinde listelenebilir olup orijinallerinin yanı sıra İngilizce çevirileri ile sunulmasıdır.

Ne vakit başvurmak gerekir: Süresiz seans izni aldıktan sonra 4 sene ülkede ikamet etmeniz, yeterli dil ve ülke vatandaşlığı bilginiz bulunduğunu ispatlamanız gibi kriterler aranır. 4 senelik seans vaktini tamamlayan ve vakitsiz seans izni geçerliliğini kaybetmemiş olanlar müracaatını yapabilirler.

Randevu nasıl alınır: Konsolosluk yetki sahibi şahısları irtibata geçilmesi durumunda vakitle alakalı lüzumlu yönlendirmeleri sağlamaktadır.

avusturya vatandaşlık
Avusturya vatandaşlık başvuruları Avusturya dış temsilcilikleri tarafından kabul edilmektedir.

 

Avusturya Vatandaşlık Şartları

Avusturya vatandaşlık şartları, yasal olarak değişkenlik gözetir. Vatandaşlık işlemleri çocuk ve yaşlılar için farklı ekmenler doğrultusunda sağlanır. Avusturya Göç İdaresi ya da konsolosluk bünyesinde vatandaşlık işlemleri ile ilgili gerekli şartlar sağlandıktan sonra vatandaşlık alınabilir.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Avusturya vize başvuruları 15 iş günü içinde sonuçlanmak durumundadır. Vize başvuru sahipleri başvuru yaparken bu süreyi dikkate almalıdır. Vize başvuru dosyasında hatalar ve eksiklikler varsa bu süre uzayabilir. Uzman vize danışmanları gözetiminde vize başvurusunda bulunmak en sağlıklı yöntemdir.

Avusturya Vizesi Ücreti

Avusturya Konsolosluğu tarafından her yıl güncellenen vize konsolosluk harç ücretlerinde Schengen ülkelerinin vize ücretleri baz alınmaktadır. Konsolosluk harcı ile birlikte başvuru sahibi aynı zamanda yetkilendirilen vize merkezinin sunduğu hizmetin karşılığını da ödemek zorundadır.

Vize Avusturya

Avusturya vizesi Türkiye ile vize uygulaması olmasından dolayı resmi pasaport sahipleri için gerekli görülen. Resmi pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile ülkeye girişlerde vize işlemleri ile muaf tutulmaktadır. Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir dolayısıyla seyahat öncesi uygun olan vize başvurusunu gerçekleştirmelidir.

D Vizesi Avusturya

Uzun süreli ulusal vize olarak tanımlanan Avusturya D tipi vize Aydan daha uzun süre ülkede kalmaya imkan sağlar. 90 günden daha uzun süre Avusturya’da kalmayı ya da oraya yerleşmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi ya da öğrenci vizesi ile D tipi vize başvurusu yapmak söz konusudur. Başvurunun ağzından vizenin verilmesi konusunda kültürel uyum ile birlikte yeterli dil seviyesi ve çalışma şartları göz önüne alınır.

Avusturya Da Çalışma İzni Nasıl Alınır

Uzun süreli vize türü olan Avusturya çalışma izni 90 günden daha fazla ülkede konaklama gereken durumlarda bilinmektedir. Çalışma izni ancak uzun süreli vize alınması halinde elde edilen bir haktır. Çalışma izni başvuru yapabilmek için belirli olanakların elde edilmesi gerekmektedir Bunlar üstün nitelikler, işgücü açığı olan meslek verdi uzmanlık, yabancı üniversite mezunları, kırmızı -beyaz -kırmızı kart sahibi olmaktır.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vize ücret bilgisine ulaşın.