Avusturya Ticari Vize 1 – Avusturya 2

Avusturya Ticari Vize

Avusturya ticari vize şartları

Avusturya Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Pasaport

Avusturya Ticari Schengen vizesi başvurusu yaparken pasaporta dair birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; pasaportun seyahat sonrasında en az 3 ay geçerli olması, 2 boş sayfasının bulunması ve 10 yıldan daha eski olmaması ile birlikte pasaportun yıpranmamış olması gerekmektedir. Başvuru esnasında pasaport ve eski vize fotokopileri evrak dosyasında yer almalıdır.

Avusturya Ticari Vize Başvuru Formu

Avusturya Ticari vize başvurusu için doldurulan başvuru formu, başvuruyu yapacak olan kişi tarafından, eksiksiz ve doğru olarak büyük harflerle doldurulmalı ve vize evrak dosyasına eklenmelidir. Başvuru formunda yer alan e-posta adresi, cep telefon numarası ve ıslak imza bölümü atlanmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Avusturya ticari vize başvurusu kapsamında istenilen biyometrik fotoğrafın ölçüleri; arka fon beyaz, renkli fotoğraf, 35×45 mm ölçülerinde, baş ile çene arasında 36 mm, göz aralığı ise 8 mm olmak zorundadır. Yüz, alın, boyun ve kulak bölümü açıkça görünmek zorundadır. Fotoğraf başvuru formunun sağ üst bölümüne yapıştırılmalıdır.

Nüfus Cüzdanı

Evrak dosyasında T.C. nüfus cüzdan fotokopisi yer almalıdır.

Davetiye

Avusturya ticari vize başvuru talep edildiğinde söz konusu seyahatin amacı iş toplantısı, seminer, fuar ve benzeri etkinliklere katılım ise, davet eden kurum tarafından antetli kağıda yazılmış ad – soyad, pasaport numarası yazılmalıdır. Ayrıca aynı kâğıtta seyahat tarihleri, seyahate sebep olan etkinliğin süresi belirtilmelidir. Davetiye İngilizce veya Almanca yazılmalıdır. Davetiyenin postayla gönderilme zorunluluk bulunmamaktadır, mail aracılığıyla da gönderilebilmektedir. Davet eden şirket sahibine ait pasaport ve kimlik bilgisi de davetiye kapsamında talep edilmektedir. Söz konusu kişi Avusturya vatandaşı değilse eğer oturum kartı fotokopisi istenmektedir.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Ticari vize talep eden kişi, Avusturya Konsolosluğuna hitaben seyahatin amacını, planını ve ekstra haller varsa bunların açıklamasını ayrıntılı şekilde antetli kağıda yazmalı ve İngilizce veya Almanca şeklinde konsolosluğa sunmalıdır. Vize isteyen şahıs, şirket personeli ise şirket sahibi bizzat antetli kağıda ıslak imzalı şekilde personelinin Avusturya’ya hangi tarihlerde hangi amaçla gideceğini açıklaması ve bilgi vermesi gerekmektedir. Bu dilekçe şirketten izin yazısı anlamına gelmektedir.

avusturya ticari vize

Avusturya Ticari vizesi olanlar Avusturya’da iş seyahati yapabilir, yatırım yapmak için toplantılara katılabilir.

 

Avusturya vizeleri hakkında bilgi alınız.

Avusturya Ticari Vize Genel Taahhüt Beyaz Eden Evraklar

Avusturya Ticari Vize başvurusu yapan kişilerin ziyaretinin sebebinin ticari olduğunu göstermesi gerekmektedir. Davet ile giden kişilerden talep edilen belgeler; elektronik davetiye, davet eden Avusturyalı şirket tarafından Avusturya Konsolosluğu’na hitaben İngilizce veya Almanca yazılmış davetiye gönderilmelidir. Davet edilen kişi ise; iletişim – kişisel bilgilerini, seyahat amacını – planını, seyahatin sponsorunu, dönüş bilgilerini yazmalıdır. Davet eden kişinin kimlik ve iletişim bilgisi, şirketteki konumu, firmanın adı eksiksiz ve doğru biçimde yazılmalıdır.

Davet edilen kişi de işvereninden çalışan adına İzin Belgesi alınmalıdır. Antetli kâğıda yazılan İşveren Mektubu, kişinin ismi ve konumu, göreve başladığı tarih, sabit iş telefonu ve adresi, seyahat süresi, personelin şirketteki pozisyonu evrak dosyasında bulunmalıdır.

Avusturya Ticari Vizesine başvuran kişi, fuar-seyahat-kongre gibi nedenlerle seyahat ediyorsa eğer, kayıt ve katılım belgesi sunmak zorundadır.

Avusturya Ticari Vizesine başvuran kişi, şirket sahibi ise; antetli kâğıda seyahat amacı, planı, şirketteki konumunu İngilizce ya da Almanca yazıp bildirmelidir.

NOT: Vize müracaatı yapacak olan kişinin seyahatin bitiminde farklı Schengen ülkelerine seyahat etmesi ihtimalinde yeni ülkeye yapılacak olan seyahatin tüm planı ve amacı konsolosluğa yazılı bilgilendirilmelidir.

Finansal Durum Belgeleri

Avusturya’ya ticari amaçla ziyarete gidecek olan ve ticari vize talebinde bulunan kişilerin; seyahat masraflarının karşılanma detayıyla birlikte banka hesabında €/₺ veya $ karşılığı teminat göstermek zorundadır. Başvuru sahibi kişi, bankadaki son 3 aylık hesap hareketini gösteren döküm veya banka hesap cüzdanının orijinali ve fotokopileri evrak dosyasına konmalıdır. Banka hesap dökümlerinin son bir haftaya ait olması gerekmektedir. Bankanın kaşesi, imzası ve banka sirküleri veya başvuru sahibine ait seyahat çeklerinin orijinali / fotokopisi sunulmalıdır.

Avusturya’ya yapılacak olan seyahat masraflarının Türk şirketi tarafından karşılanacağına dair evraklar

Başvuru sahibi kişinin varsa maaş bordrosu; görev aldığı kuruluş tarafından ıslak imza, kaşeli son 3 ayı kapsayacak biçimde sunulmak zorundadır. Başvuru sahibine ait Türkiye veya Avrupa ülkelerinde varsa gayrimenkullerin belge fotokopileri dosyada yer almak zorundadır.

Mesleki Durumu Bildiren Belgeler

SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Döküm belgesidir.

Söz konusu kişi şirket sahibi ise;

  • Şirketin ticaret odası kaydı
  • Şirketin vergi levhası (son yıla ait vergi beyanı bilgileri bu kapsamda beyan edilmeli)
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
  • İmza sirküleri gösterilmek zorundadır.

Seyahat Planını Onaylayan Belgeler

Avusturya Ticari Vizesine başvuru yapan kişinin seyahat tarihlerini, planlarını, ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını belgelerle sunması gerekmektedir. Seyahat uçak – otobüs – tren ile yapılacaksa eğer bilet rezervasyonları belgeleriyle sunulmalıdır. Seyahat özel araç ile gerçekleşecekse eğer; seyahat planı ile birlikte; yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve güzergah bilgisi İngilizce veya Almanca tercüme ile sunulmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Avusturya Ticari Vize başvurusu yapacak olan kişi, acil tıbbi bakım, hastane ve tedavisi gibi maddeleri içeren sağlık sigortası poliçesi; seyahat tarihlerini ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacak en az 30.000 € teminatı olan orijinal seyahat – kaza sigortası şeklinde düzenlenmelidir.

ÖNEMLİ BİLGİLER

Yabancı dildeki evrakların hepsi tasdikli şekilde İngilizce ya da Alman tercüme ile sunulmalıdır. İlk kez başvuru yapılması halinde; vize için gerekli tüm evraklar orijinal ve fotokopi olacak şekilde sunulmalıdır. Büyükelçiliğin veya konsolosluğun yeni belge talep etme hakkına sahip olduğu unutulmamalıdır.

Avusturya Ticari Vize S.S.S

Avusturya Ticari Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avusturya’ya kısa süreli iş seyahati amacı ile gitmek isteyen kişiler Ticari vize başvurusunda bulunmalıdır. Gerekli evraklar hazırlanarak kısa süreli Avusturya Ticari vize başvurusu yetkili vize başvuru merkezi VFS Global üzerinden yapılır.

Avusturya Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

Avusturya’ya iş seyahati yapacak kişiler iş yeri belgeleri, kişisel belgeler ve gelir belgelerini ibraz etmek durumundadır. Avusturya Ticari Vize Evrakları hakkında daha geniş bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz.

Avusturya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Ticari Vize sonuçlanma süresi genelde 15 iş gününü bulmaktadır. Vize başvuru sahipleri vize başvurularını bu süreyi dikkate alarak yapmalıdır. Vize başvuru sonuçlanma süresi vize başvuru dosyalarındaki eksiklikler yüzünden uzayabilir.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.