Avusturya Schengen Vizesi 1 – Avusturya 2

Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya Schengen vizesi bilgileri

Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya vizesi, Avusturya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları için istenilen bir prosedürü ifade etmektedir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar, Avusturya’ya gitmeden önce Avusturya Konsolosluğu aracılığıyla Avusturya vizesi almak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaporta sahip kişiler ise seyahati kapsayan 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmemek kaydı ile Avusturya vize işlemi prosedürlerinden muaf tutulmuştur.

Avusturya vizesinden muaf olan diğer kişiler Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet izni olanlar ile İsviçre ikamet izni olan Türk vatandaşlarıdır. Avusturya Konsolosluğu vize işlemleri sırasında şahsen başvuru kabul etmemekte, başvuruları vize başvuru merkezleri, danışmanlık şirketleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Avusturya Erasmus vizesi, Avusturya oturum izni ve Avusturya ulusal vizesi işlemleri bizatihi Avusturya Konsolosluğuna yapılabilmektedir. Vize işlemleriyle ilgili yetkili merkez vize danışmanlık firmalarıdır. Ancak Avusturya Konsolosluğu, vize başvurusunda bulunan kişi ve kişileri, biyometrik bilgiler, fotoğraf çekimi gibi detaylar için mülakat amacı ile Konsolosluğa çağırma yetkisine sahiptir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

  • Avusturya vizesi evrakları eksiksiz şekilde toparlandıktan sonra vize uyum koşullarının hepsi yerine getirilmelidir. Örneğin alınan evrakların güncel olması ya da son 3 aylık süre içerisinde alınmasına dikkat edilmelidir.
  • Başvuru sahiplerinin pasaportlarının son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, Avusturya’dan döndükten sonra dahi en az 6 ay geçerliliğinin ve minimum 2 boş sayfasının bulunması, pasaportun yıpranmamış ve hasar görmemiş olması gerekmektedir.
  • Avusturya Konsolosluğuna doğrudan bireysel başvuru yapılmamaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler, Avusturya Vize Başvuru Merkezlerince başvurusunu gerçekleştirmelidir. Başvuru evraklarını öğrenip eksiksiz şekilde başvuru merkezine teslim etmek yeterlidir. Vize başvuru merkezleri Avusturya vizesi ve seyahati için geçerli olan; seyahat sağlık sigortası, otel – uçak rezervasyonlarını da kişiler için gerçekleştirmektedir.
  • Avusturya vizesi için gerekli olan evrak listesini web sitemiz üzerinden bulmak, öğrenmek mümkündür. Vize kategorilerine göre listelenen evraklar, başvuru yapacak olan kişiler için hazır bulundurulmaktadır.
  • Avusturya vizesi evrakları seyahatten en fazla 3 ay önce hazırlanmalıdır. Evraklarda istenilen güncellik olmaması, vize başvurusunun reddine sebep olmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu – Avusturya Vize Ücreti

Avusturya vize ücreti vizenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Avusturya turistik vizesi, Avusturya aile ziyareti vizesi, Avusturya ticari vizesi ana kategorilerdir. Avusturya vize ücreti vizenin türü ile birlikte seyahatin süresine göre de değişim göstermektedir. Avusturya vize harçları ve vize ücretleri her yıl güncellenmekle birlikte bu güncellemeler Ankara Avusturya Büyükelçiliği ve İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi

Schengen vizeleri kısa süreli Avusturya seyahatlerinde alınması gereken vize türüdür.

 

Avusturya Konsolosluğu – Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vizesi başvuru formu, belli bilgileri içeren resmi bir belge olup Avusturya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış bir formdur. Form, İngilizce ve Almanca hazırlanmıştır. Avusturya Konsolosluğu, vize başvurusu yapan kişilerden formu doldurmasını talep etmektedir. Bu form gerekli bilgilerin konsolosluğa aktarılmasını sağlamaktadır. Başvuru formundaki her şey eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalı, Avusturya vize evrakları dosyasına konulmalıdır. Başvuru formlarının olmadığı dosyalar konsolosluk tarafından reddedilmektedir.

Avusturya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya vizesi başvuru formu İngilizce ve Almanca hazırlanmıştır ancak başvuru formunu doldururken İngilizce, Almanca ile birlikte Türkçe de doldurulabilmektedir. Avusturya vizesi başvuru formunu dolduran kişiler tükenmez kalem kullanmalıdır. Formdaki bilgileri büyük harf ile başlayarak doldurmalıdır. Başvuru formunun hepsi doldurulmalı, hiçbir yer boş bırakılmamalıdır. Avusturya vizesi başvuru formundaki bilgiler ile vize için gerekli olan evrak dosyasında yer alan belgelerdeki bilgiler birbiri ile tutarlı olmalıdır. Form ve evraklardaki tutarsızlık başvuruyu geçersiz kılmakla birlikte yalan beyan veren kişiler hakkınsa cezai yaptırım uygulanabilmektedir.

Avusturya Vizesi Hakkında Merak Edilen ve Sık Sorulan Sorular

Avusturya vize başvuru yapan kişilerin merak ettiği, aklına takılan sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. Başvuru yapmadan önce okunması önerilmektedir.

Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar? Vize Ücreti Ne Zaman Ödenmelidir?

Avusturya vize ücreti, vize randevusu alınacağı zaman ödenmektedir. Parmak izi ve vize için gerekli belgelerin hazırlanması ile birlikte vize randevusu alınmaktadır. Avusturya vize ücreti ise vizenin türüne göre farklı miktarlarda değişmektedir. Kısa ve uzun vadeli Schengen vizelerinin ücretleri farklı seviyelerdedir. Avusturya vize ücretleri içerisinde harç bedeli ile birlikte vize başvuru merkezi işlem ücreti de yer alabilmektedir.

Avusturya Vizesi Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri Nedir?

Avusturya vize başvurusu yaparken, kişilerin, Schengen vize şartlarının belirlediği standartlarda, biyometrik fotoğraf kullanmalıdır. Fotoğraf ölçüsü 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde olmakla birlikte, beyaz fon üzerinde, kişinin yüzünün net bir şekilde görüleceği yapıda olmalıdır. Fotoğraf kesinlikle güncel olmalıdır. Pasaporttaki fotoğraf da güncel ve yeni olmalıdır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Avusturya vizesi başvuru formu ve gerekli evrakların eksiksiz teslim edilmesi durumunda konsolosluk 5 ila 10 iş günü içerisinde başvuruları sonuçlandırmaktadır. Konsolosluğun resmi tatilde olması, özel günlerde kapalı olması, ek evrak talep etmesi, başvuru sahibine dair farklı sebeplerin olması gibi durumlarda vize başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı değişmektedir. Bu doğrultuda başvuru yapacak olan kişilerin seyahatten yaklaşık 1 ay önce vize başvurusu yapması önerilmektedir. Bu süreden daha az zamanda yapılan başvurular, çeşitli sebeplerden ötürü seyahat tarihine yetişemeyebilmekte ve seyahat edecek kişinin bilet mağduriyeti yaşamasına sebep olabilmektedir.

Avusturya Turist Vizesi ile Seyahat Ederek Arkadaşımın Yanında Kalabilir miyim?

Avusturya’ya seyahat etmek isteyenler, ülkede aile veya arkadaşı olması durumunda oradaki kişilerden davet mektubu talep etmelidir. Avusturya turistik vize başvurularında konaklamanın ne şekilde olacağını göstermek için başvuru sahibi kişi otel rezervasyonunu bildirmelidir. Vize türünün koşulları birebir yerine getirilmelidir. Arkadaş ve aile yanında kalmaya bağlı gerçekleşecek vize türü Avusturya Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi şeklinde geçmektedir.

Pasaport Alırken Parmak İzi Veren Kişi Avusturya Vize Başvurusunda Yeniden Parmak İzi Vermeli mi?

Pasaport alırken parmak izi veren kişiler, Schengen vize başvurusu yaparken yine yeniden parmak izi vermek zorundadır. Pasaport ve Schengen vizesi için istenilen parmak izi farklı prosedürler içerdiğinden yeniden parmak izi istenmektedir. Eğer daha önce alınan Schengen vizesi üzerinde VİS ibaresi var ise yeniden parmak izi vermeye gerek yoktur.

Schengen Vizesinin Süresini Avusturya’da Bulunulan Sürede Uzatmak Mümkün mü?

Hayır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Avusturya veya farklı bir ülkede vize süresini uzatamamaktadır. Schengen vizesi 90 günden fazla kalmaya izin vermemektedir.

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu ile Ankara Avusturya Büyükelçiliği Arasında Prosedür Farkı Var mı?

İstanbul ve Ankara prosedür farkları içermektedir. Genel yapıda prosedürler benzerlik göstermesine rağmen küçük farklılıklar vardır. Örneğin Ankara Avusturya Büyükelçiliği, daha önce Schengen vizesine başvurmuş ve VİS ibaresi olan kişilerin yeniden parmak izi vermesini ve şahsen başvuru yapmasını isterken, İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu VİS’li başvuru yapan kişilerin şahsen başvuru yapmasını zorunlu kılmamaktadır. Bu farklılıklar elbette başvuru dönemine göre değişebilmektedir. Başvuru sahibi kişiler, önceden vize başvuru merkezlerinden bu konuda bilgi almalıdır.

Başvuru Sahibi Kişilerin Evlilik-Boşanma Gibi Nedenlerle Soyadı Değişikliği Yaşaması Durumunda Mevcut Pasaportlarla Yapılan Avusturya Vize Başvurusu Kabul Edilir mi?

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu, eski soyadının olduğu pasaportlarla yapılmış olunan vize başvurularını kabul etmemekte; Ankara Avusturya Büyükelçiliği ise kızlık soyadının yer aldığı pasaportlarla yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Avusturya Ticari Vize Başvurusunda Davetiye Almak Zorunlu mu?

Avusturya ticari vizesi alabilmek için Avusturya’da iş ilişkisinde bulunulan kuruluştan davetiye almak gerekmektedir. Avusturya ticari vizesinin Avusturya vizesi almada etkili olduğu ancak Avusturya’da çalışma hakkı vermediği unutulmamalıdır.

Avusturya Vize Davetiyesi Fotokopi Olabilir mi?

Avusturya Vize davetiyesi, doğrudan Avusturya Büyükelçiliği veya Avusturya Konsolosluğuna gönderilmektedir. Bu nedenle başvuru yaparken davet kodunu vermek yeterlidir.

Avusturya Vizesi Talep Dilekçesi Türkçe Olabilir mi? Evrak Tercümesi Kabul Ediliyor mu?

Avusturya vize talebi dilekçesi İngilizce ya da Almanca yazılmak zorundadır. Evraklar İngilizce veya Almanca tercüme ile sunulmalıdır. Banka dökümleri, SGK dosyaları, çalışılan şirket – iş belgeleri orijinal şekilde sunulabilmektedir.

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu Hangi İllerin Başvurusunu Değerlendirmede Yetkili?

İstanbul haricinde Avusturya Başkonsolosluğunun yetki sahibi olduğu iller şöyledir; Bolu, Balıkesir, Bilecik, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Edirne, Yalova, Düzce, Zonguldak ve Kırklareli.

Avusturya Schengen Vizesi S.S.S

Avusturya Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Birliği olmayan Avrupa ülkeleri arasında imzalanan bir serbest dolaşım ve vize anlaşması sonucu oluşturulmuştur. Schengen Bölgesi ülkelerine girebilmek için Schengen vizesi sahibi olmak gerekir.

Avusturya Schengen Vizesi Nasıl Bir Vizedir?

Avusturya Schengen vizesi kısa süreli seyahatlerinizde almanız gereken bir vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 gün serbest dolaşım hakkı tanır.

Avusturya Schengen Vizesi Ücreti 2023 Nedir?

Avusturya kısa süreli Schengen vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç ücreti, 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vize işlemleri hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.