Avusturya Para Birimi

Avusturya Para Birimi

avusturya para birimi nedir

Avusturya, Euro bölgesinde bulunan bir ülkedir. Euro bölgesinde bulunan ülkelerin para birimi Euro’dur. Avusturya’da bu bölgede bulunduğu için ülke sınırları içerisinde geçerli para birimi, bölgede bulunan diğer ülkelerde olduğu gibi Euro para birimidir.

Avusturya Para Birimi Nedir?

Avusturya, 1 Ocak 2002 tarihi itibarıyla Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. Avusturya eski para birimi, Avusturya Şilinidir. Fakat Avusturya Şileni ülke sınırları içerisinde, 1 Ocak 2002 tarihinde öncesine kadar geçerliydi. 1 Ocak 2002 tarihinden sonraki süreçte günümüze kadar Avusturya sınırları içerisinde geçerli olarak kullanılan para birimi, Euro’dur. En temel sebebi Avusturya’nın Euro bölgesinde bulunmasından kaynaklanır.

  • Ülkenin dış ticaret, iç Ticaret ve birçok ekonomi alanında Avusturya para birimi Euro olarak kullanılmaktadır.
  • Eski dönemlerde yani 2002 yılından öncesinde Avusturya Şilini dış ticaret, iç Ticaret gibi ekonomi alanlarında önemli bir konuma sahipti. Fakat Euro bölgesinde bulunmasından dolayı ve Euro bölgesindeki ülkelerin ekonomi seviyesi ile eş değere sahip olduğu için Avusturya’da Günümüzde kullanılan para birimi, Euro’dur.

Avusturya Para Birimi Şilin

Türkiye cumhuriyeti vatandaşları, Avusturya seyahati gerçekleştirmek istedikleri takdirde Türk lirasını Avusturya para birimi olan Euro’ya dönüştürülmelidir. Eski Avusturya para birimi, şilindir. Fakat dönüşüm yapılacağını zaman şilin üzerinden bir dönüşüm gerçekleşmez. Ülke sınırları içerisinde şilin, geçerliliği yitirmiştir. Bunun yerine Euro kullanılır. 2002 yılından sonraki süreçte Avusturya’nın Euro bölgesine girdiği tarihten bu yana tedavülden kaldırılmıştır. Avusturya şilini başkent Viyana olmakla beraber ülkenin her şehrinde kullanımdan kaldırılmıştır. Sonraki süreçlerde ise Euro para birimi kullanılır. Euro para birimi ile Türk parası karşılaştırıldığı zaman Euro para birimi daha değerlidir.

Avusturya Para Birimi Euro

Avusturya para birimi Euro, Türk lirası bakımından daha değerli bir para birimidir. 1 Euro 1,18 Türk lirasına eşittir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Avusturya seyahati gerçekleştirecekleri zaman para birimlerini, Euro’ya dönüştürülmelidir. Euro para piyasasında, değerli para birimleri içerisinde bulunur. Avusturya Euro bölgesinde bulunan ülke olduğu için ülke içerisinde Euro kullanılır.

avusturya-para-birimi-bilgi

Avusturya bir Avrupa Birliği ülkesidir ve para birimi olarak Euro’yu kullanır.

 

Avusturya Asgari Ücret ve Yaşam Masrafları

Kişi başına düşen milli gelir düzeyinde  dünya bakımından 13. sırada yer alan Avusturya, Avrupa ve dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Avusturya’da asgari maaş saat üzerinden ücretlendirilir.

Avusturya’da asgari ücret bakımından, 2023 yılında 15 yaş üzeri ve 18 yaş altı çalışanlar için asgari 5,2 Euro olarak belirlenmiştir. 18 yaş üstü bir yetişkin çalışan ise 2023 yılı için 6 Euro’ya çekilmiştir. Avusturya’da çalışanların %95’i asgari ücretin üzerinde maaş almaktadırlar.

Avusturya Para Birimi S.S.S

Avusturya Euro'ya Ne Zaman Geçti?

Avusturya şilini (Almanca: Österreichischer Schilling) Avusturya'nın 1 Ocak 2002'ye kadar kullandığı resmî para birimidir. 1 Ocak 2002'da Avusturya euro bölgesine girerek Euro para birimini kullanmaya başlamıştır.

Avusturya Para Birimi Nedir?

Avusturya Avrupa Birliği ülkesidir, ülkede resmi para birimi olarak Euro kullanılır.

Eski Avusturya Para Birimi Nedir?

Euro kullanılmaya başlanmadan önce Avusturya'nın para birimi Şilin idi.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya vizeleri hakkında bilgi edininiz.