Avusturya Kültürel Sportif Vize Hakkında

Avusturya kültürel ve sportif vize nasıl alınır

Avusturya Kültürel Sportif Vize Hakkında

Başvuru formu: Avusturya Konsolosluğu, kültürel & sportif vize başvurularında eksik ve doğru evrak hususuna dikkat etmektedir. Sayfanın aşağısında yer alan vize başvuru evraklarının asılları ve fotokopileri birlikte olmak kaydıyla seyahatten önce Avusturya Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Avusturya’ya seyahat etmeye hazırlanan kişilerden (çocuklar dâhil) istenilen bütün evraklar başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.  Başvuru formu büyük harflerle, doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Pasaport: Avusturya kültürel sportif vize başvurusunda, pasaportun vizenin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerlilik göstermesi ve pasaportta 2 boş sayfanın olması şartı aranmaktadır. Pasaportta; 2. ve 3. sayfa geçerlilik tarihinin bulunduğu sayfa, 60. Sayfa ve fotoğrafın yer aldığı sayfanın fotokopisi evrak dosyasında bulunmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi dolan eski pasaportların da başvuruda ibraz edilmesi gerekmektedir.

Biyometrik fotoğraf: Avusturya Vize başvurusunda 2 adet arka fonu beyaz, renkli, 35x45mm ölçülerinde kurallara uygun 6 aydan eski olmayan fotoğraf hazır bulundurulmalıdır. Tesettürlü kişilerin başvurularında kullanılacak fotoğraflarında başörtüsü kabul edilmektedir.

Finansal belgeler: Başvuru sahibi kişinin son 3 aylık mali durumunu gösteren Banka Dökümü ve gelir akışını gösteren maaş bordrosu evrak dosyasında yer almalıdır.

Avusturya Kültürel Sportif Vizesi için Gerekli Evrak Listesi

Avusturya’ya yapılacak olan seyahate dair uçak bileti bilgileri, konaklama rezervasyonları evrak dosyasında bulundurulmalıdır.

Seyahat masraflarını gösteren belgeler; seyahate sponsor olacak kişinin son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren belge ile birlikte 3 aylık maaş bordrosu sunulmalıdır.

Kültürel etkinlik ya da konferans amacı ile yapılan vize başvurusunda; söz konusu etkinliği düzenleyen kuruluş tarafından gönderilmiş davetiye ya da kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanmış sözleşme veya bir eser için gönderilen davetiye hazır olmalıdır.

Spor etkinlikleri amacı ile yapılan vize başvurusunda; spor kulübü ya da spor federasyonu tarafından gönderilen, kişinin spor etkinliğine katılacağını doğrulayan davetiye veya akreditasyon belgesi, sporcu lisansı dosyada bulunmalıdır.

Başvuru sahibi çalışan ya da şirket sahibi biri ise; şirket ticaret oda kaydı, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi dosyada olmalıdır.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişi çalışan ise; işveren izin belgesi, SGK hizmet dökümü ve SGK işe giriş bildirgesi gerekmektedir.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişi çiftçi ise; Ziraat Odası tarafından alınmış çiftçi belgesi dosyaya eklenmelidir.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişi şirket emekli ise; Emeklilik belgesi ve Emeklilik kartı vize dosyasında bulunmalıdır.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ise; Öğrenci belgesi ve okuldan alınmış izin belgesi hazırlanmalıdır.

Başvuru sahibi kişi reşit değilse, yalnız / bir ebeveyn ya da yasal vasisi ile seyahat ediyor ise; ebeveynden alınmış noter onaylı izin belgesi. Söz konusu kişi bekâr ise ya da velayet hakkı sadece kendisindeyse bu koşul geçersizdir.

AB’de Eğitim & Öğrenim veya Araştırma Programlarına Katılım Amacı ile Gerçekleştirilen Avusturya Schengen Vizesi Başvurularında Gerekli Belgeler

 • Uçak – seyahat rezervasyonlarını belirten belgeler, kullanılacak olan ulaşım araçlarına dair açıklayıcı belgeler
 • Seyahat masraflarının nasıl – kim tarafından karşılanacağına dair belgeler; son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren döküm, düzenli geliri gösteren güncel maaş bordrosu
 • Konaklama ve seyahat süresine ait açıklayıcı belgeler

Öğrenim amacı ile yapılacak başvurularda; ulusal mevzuata uyan davetiye veya teminat mektubu olmalıdır.

AB’de eğitim – öğrenim ya da araştırma programlarına katılım amacı ile yapılacak başvurularda; üniversite ya da araştırma merkezinden gönderilen davetiye aslı, vize başvurusu sahibinin AB programı tarafından desteklendiğini gösteren Türkiye Ulusal Ajansı ya da TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişi öğretmen ya da öğretim görevlisi ise; işveren mektubu, izin belgesi, SGK işe giriş belgesi olmalıdır.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ise; öğrenci belgesi, başvuru sahibi kişi 18 yaşından küçük olması durumunda yalnız, bir ebeveyni veya yasal vasisi ile seyahat ediyorsa, ebeveynden noter onaylı izin belgesi (muvafakatname) alınmalıdır.

Avusturya Vizesine Dair Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

 • Vize başvuruları seyahatten en az 3 hafta öncesinde yapılmış olmalıdır.
 • Schengen vize işlemleri ve vize kabul veya ret sonuçları 5 ila 10 iş günü sürmektedir. Bazı durumlarda bu süreç birkaç hafta sürebilmektedir.
 • Turizm, ziyaret ve iş gezisi kapsamında yarım sene içerisinde en fazla 3 aylık vize verilebilmektedir.
 • Bütün evraklar orijinal şekilde sunulmalı ve yabancı dildeki belgeler Almanca ya da İngilizce olmak üzere onaylı çevirilerle sunulmalıdır.
 • Ziyaretin amacı ve dönüşün yapılacağı açıklayıcı, inandırıcı biçimde anlatılmalıdır. Bu aşamada ev hanımları ve öğrenciler, eş ve ebeveynlerinin evraklarını sunarak dönüş yapacağına dair inandırıcı sebepler sunabilir.
 • Avusturya davetiyesi gönderen kişilerden istenilen evraklar, başvuru sahibinin evrakları ile birlikte sunulmalıdır.
 • Yanlış, eksik ve sahte beyanatlarda vize başvurusu reddedilir.
 • Evraklar sıralı halde hazırlanıp sunulmalıdır. Konsolosluğun ek belgeler talep etme hakkı olduğu unutulmamalıdır.
Avusturya Kültürel Sportif Vize Hakkında
Avusturya’da Kültürel ve Sportif faaliyetlere katılacak kişiler Avusturya Kültürel Sportif vizesi almak durumundadır.
Avusturya Konsolosluğu Ankara

Ankara’da ikametgah eden vatandaşlar Avusturya uçuşu gerçekleştirmek istedikleri takdirde Avusturya Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştirebilir. Bu durum yalnızca Ankara’da ikametgah eden vatandaşlar için değil Ankara civarındaki illerde Ankara’da bulunan Avusturya Konsolosluğu’na vize başvuru talebinde bulunabilir.

Avusturya Kültürel Sportif Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Kültürel Sportif Vizesi başvuruları 5-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Vize kafilelerinin bu durumu göz önünde bulundurarak seyahat tarihinden iki hafta önce vize başvurularını başlatmaları gerekmektedir.

Avusturya Kültürel Sportif Vizesi Ücreti 2022 Ne Kadar?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.