Avusturya Konsolosluklarının İşlemlerine İlişkin

Avusturya konsoloslugu işlem bilgileri

Avusturya Konsolosluklarının İşlemlerine İlişkin

Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği, Avusturya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya vizesi işlemlerinde yetkili temsilciliklerdir.

Avusturya Konsolosluğu ve büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de oturan Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlerinde de yetkilidir.

Türkiye’de oturum izni olan Avusturya vatandaşları, belge tasdiki (apostil), pasaport, vatandaşlık belgesi, evlilik, boşanma gibi işlemleri Avusturya Büyükelçiliği, Avusturya Konsolosluğu ve Fahri Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirmektedir.

Avusturya Vize Ücretleri hakkında bilgi alınız.

Avusturya Konsolosluğu Pasaport İşlemleri

Türkiye’de oturum izni olan Avusturya vatandaşları, pasaport işlemleri için Avusturya Konsolosluğu’na müracaat edebilmektedir. Avusturya Konsolosluğu’na pasaport için başvuracak olan kişiler aşağıdaki evrakları teslim etmelidir;

Resmi Nüfus Cüzdanı: Avusturya Hükümeti tarafından hazırlanan kimlik belgesi, pasaport işlemleri esnasında konsolosluğa teslim edilmelidir.

Uluslararası Doğum Belgesi: Başvuru sahipleri konsolosluğa doğum bilgilerinin yer aldığı uluslararası geçerliliği olan doğum kayıt belgesi sunmalıdır.

Vatandaşlık Belgesi: Avusturya Konsolosluğu pasaport işlemlerinde, başvuru sahibi Avusturya vatandaşı olduğunu gösteren belge ibraz etmek zorundadır.

Fotoğraf: Biyometrik, 4 adet vesikalık fotoğraf pasaport başvurusunda teslim edilmelidir.

Evlilik Cüzdanı: Avusturya Konsolosluğu, pasaport başvurularında kişiler evli ise evlilik cüzdanı istemektedir.

Diploma: Avusturya pasaportu almak isteyen kişiler, Akademik veya Mühendislik unvanına sahip ise, bunu gösteren belgeyi ibraz etmelidir.

Türkiye’de Oturma İzni Belgesi: Avusturyalı vatandaşlar, pasaport işlemlerinde T.C. Oturma izni veya ikamet belgesi ibrazı yapmalıdır.

Nüfus Kayıt Örneği: 5 yıldan uzun süredir Türkiye’de ikamet eden Avusturyalı vatandaşların, konsolosluğa Almanca tercümeli vukuatlı nüfus kayıt örneği sunması gerekmektedir.

Pasaport Harcı: Pasaport başvurusu yapan kişiler harç ücreti olarak 76 €  ödemelidir.

Not 1: Avusturya Konsolosluğu’na pasaport başvurusu yapan her birey, istenilen evrakların aslını ve fotokopisini başvuru yaparken yanında getirmelidir. Başvuruların değerlendirilmesi, başvuru tarihi esas alınarak yaklaşık 6 hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Not 2: Avusturya Konsolosluğu’nun istisnai durumlarda ek evrak talep etme hakkı bulunmaktadır.

avusturya-konsolosluk-bilgi
Avusturya Konsoloslukları vize başvuru işlemlerinin yapıldığı kurumlardır.

 

Avusturya Konsolosluğu Evlilik İşlemleri

Türkiye’de yaşayan Avusturyalı vatandaşlar, evleneceği zaman Avusturya Konsolosluğu’na başvuru yapmak zorundadır. Avusturya vatandaşları, Türkiye’de evlenirken aşağıdaki evrakları hazırlayıp başvuru yapmalıdır;

 • Evlilik Ehliyet Belgesi (Ehefahigkeitszeugnis); Avusturya’daki yetkili evlendirme memurluğundan alınması gerekmektedir.
 • Geburtsurkunde (Doğum Belgesi)
 • Staatsbürgerschaftsnachweis (vatandaşlık belgesi)
 • Meldezettel (ikametgah belgesi)
 • Boşanma belgesi: Daha önce evlenmiş ve boşanmış Avusturyalı vatandaşlardan talep edilmektedir.
 • Pasaport

Avusturya vatandaşı ile evlenmek isteyen Türk vatandaşlarının Evlilik Ehliyet Belgesi alabilmesi için aşağıdaki belgeleri hazırlayıp Avusturya’ya göndermesi gerekmektedir;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği (bekarlığı gösteren belge)
 • İkametgâh belgesi
 • Boşanma belgesi (daha önce evlenen – boşanan kişiler için)
 • Pasaport fotokopisi

Avusturya vatandaşı ile evlenmek için konsolosluğa başvuru yapacak olan T.C. vatandaşları, Türkçe evrakları noter onaylı şekilde Almancaya tercüme etmesi ve valilikte onaylatması gerekmektedir.

Türkiye’de evlenmek isteyen Avusturyalılar, talep edilen evrakları hazırlayıp Avusturya Başkonsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

Avusturya Başkonsolosluğu, başvuru sahiplerine 2 iş günü içerisinde Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmış belge vermektedir. (bu belgelerin harç ücreti 42 € olarak belirlenmiştir.) Kişiler bu belgeleri kaymakamlıkta onaylattıktan sonra evlilik işlemlerini başlatabilirler.

Not: Evlilik sonrasında evlilik cüzdanı fotokopisi mutlak suretle Avusturya Başkonsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

Avusturya Konsolosluğu Vatandaşlık Belgesi İşlemleri

Türkiye’de oturan Avusturya vatandaşları, Avusturya vatandaşlık belgesi almaları gereken hallerde Avusturya Konsolosluğu’na başvurmak zorundalar. Avusturya vatandaşlık belgesi talebi için temin edilmesi gereken evraklar şöyledir;

 • C. ikametgâh belgesi ya da oturum izni
 • Uluslar arası doğum belgesi
 • Fotoğraflı kimlik belgesi
 • Evlilik cüzdanı ve eşin kimliği
 • Diploma
 • Anne – baba vatandaşlık belgesi
 • Avusturya vatandaşlığı verildiğine dair belge

Avusturya vatandaşlık belgesi için başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçük ise aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır;

 • Uluslararası doğum belgesi
 • C. nüfus cüzdanı (çocuğun çifte vatandaş olması durumunda)
 • Evlilik cüzdanı
 • Avusturya vatandaşı olan ebeveyn – vatandaşlık belgesi

Avusturya vatandaşlık belgesi talebi ile konsolosluğa müracaat eden kişiler, başvuru yaparken 42 € harç bedeli ödemekle yükümlüdür. Başvurular yaklaşık 6 haftalık bir süreçte tamamlanmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu Tasdik İşlemleri

Türkiye’de oturan Avusturya vatandaşları noter işlemleri için konsolosluk, büyükelçilik ya da fahri konsolosluklara bulunabilirler.

Avusturya Konsolosluğu Dirim Belgesi İşlemleri

Avusturya’da emekli olan ve başka ülkelerde yaşayan kişilerin emeklilik maaşlarını alabilmesi için Avusturya Emeklilik Kurumuna yaşadıklarını kanıtlamak zorundadır. Yaşam teyit belgesi dolduran kişiler bu belgeyi büyükelçiliğe onaylatmak zorundadır.

Dirim belgesi işlemleri için kişiler belgeleri şahsen doldurmalı ve fotoğraflı nüfus cüzdanı ile Avusturya Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdır. Kişiler, konsolosluk ya da fahri konsolosluk bölgesinde yaşıyorsa eğer, belgeleri Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya Fahri Konsolosluğu’na teslim edebilirler.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vizelerinin sonuçlanma süresi olağan koşullarda 15 gündür. Vize başvuru dosyasındaki eksiklikler yüzünden bu süre uzayabilir. Vize başvuru sahipleri vize başvurularını bu süreyi dikkate alarak yapmalıdır.

Avusturya Başkonsolosluğu Nerededir?

Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul’da bulunmaktadır. Başkonsolosluk kısa süreli ve uzun süreli Avusturya vizelerinin tasdik makamıdır. Vize başvuru sahiplerinin vize başvuru dosyaları vize departmanında sonuca bağlanır.

Avusturya Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya oturum izni, konsolosluğu yoğun olduğu dönemde alınırsa işlemler uzun bir süreci bulabilir. Avusturya oturum izni tarafınızdan istenilen evraklar da herhangi bir problem olmadığı takdirde yaklaşık 2 hafta içerisinde elinize ulaşır.

Avusturya Vize Problemleri

Avusturya vize problemleri, genel açıdan konsoloslukta yapılan işlemler yasal olarak onay görmediği takdirde oluşabilir. Avusturya vize problemleri, kişiler evrakları istenilen doğrultuda hazırlanmazsa vizenin reddi olarak sonuçlanır. Konu ile ilgili detaylı bilgi Avusturya Konsolosluğu ile iletişime geçirerek öğrenilir. Avusturya vize problemleri ile ilgili herhangi bir süreç yaşamamak için seyahat planından yaklaşık 1,5 ay öncesinde işlemler tamamlatılmalı.

Avusturya Oturma İzni

Avusturya oturma izni, kişinin ülkede bulunma sürecine göre değişkenlik gözetir. Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya göç idaresine konuyla ilgili başvuru talebinde bulunulduktan sonra oturma izni işlemleri başlatılır. Oturma izni işlemleri çocuklar ve yaşlılar için Avusturya yasalarına göre farklılık sağlar.

Aile Birleşimi Vizesi Avusturya

Aile birleşimi vizesi evlilik, akraba ziyareti ya da bunun gibi etmenler doğrultusunda alınan vize tipidir. Aile birleşimi vizesini diğer vizelerden ayıran en temel etmen aynı zamanda vatandaşlık işlemleri için de kullanılmasıdır. Avusturya Konsolosluğu’na başvuru talebinde bulunulduktan sonra başvuru formunda aile birleşimi vizesi belirtilmeli.

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya ücret bilgisine ulaşınız.