Konsolosluk resmi sitesi değildir.   | Avusturya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: https://www.bmeia.gv.at İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Menu
Consultation For Republic Of Austria
Consultation For Republic Of Austria
Consultation For Republic Of Austria
Previous
Next

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’deki diğer konsoloslukların yetki alanlarına yakın bölgelerde oturan kişiler, Avusturya Vizesi ve konsolosluk işlemlerinde Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu yetkilidir.

Avusturya’ya gidecek olan T.C. vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde tüm yetkiler Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ndedir.

İstanbul’daki Başkonsolosluk verdiği hizmetlere ek olarak Türkiye’de yaşayan Avusturyalı vatandaşların evlilik, boşanma gibi belge tasdiklerinde yetkilidir.

Avusturya Başkonsolosluğu İstanbul İletişim

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Köybaşı Mah. No:46 34464 Yeniköy/ İstanbul

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgesi

Bilecik, Bolu, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak illerinde yaşayan kişiler, Avusturya vizesi ve konsolosluk işlemlerinde Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Kısa süreli vize işlemlerinde Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu direkt olarak başvuru almamaktadır. Kısa süreli vizeler; Avusturya Turistik Vizesi, Avusturya Ticari Vizesi, Avusturya Transit Vizesi, Avusturya Aile & Arkadaş Vizesi gibi talepler vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmalıdır.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Avusturya Konsolosluğu istisnai durumlar hariç, kısa süreli vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezlerince kabul etmektedir. Ancak uzun süreli (oturum – öğrenim) gibi başvurularda doğrudan ve şahsen Avusturya Başkonsolosluğu’na başvuru kabul etmektedir.

Avusturya Vize başvurusu, tüm evraklar teslim edildikten sonra şahsi ya da merkez aracılığı ile başvuru yapıldığına bakılmaksızın değerlendirme – onay sürecinde tek yetki konsolosluğa aittir. Vize başvuru merkezlerinin vize onaylarında hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Turistik Vizesi Talep Dilekçesi

Avusturya’ya turist olarak gidecek kişilerin ülkeye yapacakları ziyaretlere yönelik Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitap eden Turistik Vizesi talep dilekçesi yazması zorunludur. Avusturya Turistik Vizesi dilekçesi yazarken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin içeriği ve amacı açıklayıcı şekilde ifade edilmelidir.
 • Avusturya seyahatine dair gidiş – geliş tarihleri dilekçede belirtilmelidir. Başvuru sahibi kişi ek bir ülkeye başka bir ziyaret yapacak ise bu seyahatin detayları ve tarihleri de dilekçede yer almalıdır.
 • Avusturya seyahatinin masraflarının nasıl, ne şekilde karşılanacağı belirtilmelidir. Dilekçeyi yazan kişi konaklama, kaza, hastalık ve benzeri masrafların nasıl, kim tarafından karşılanacağını ifade etmelidir.
 • Avusturya Konsolosluğuna sunulan belgeler ve dilekçede yer alan tüm bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından şahsen antetli kağıda yazılmış seyahat tarihlerinde izinli olduğuna dair Avusturya turistik vizesi dilekçesi olmalıdır. Dilekçe yetkili firma yetkilisince imza ve kaşe ile resmileştirilmelidir.
 • Avusturya Turistik vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masrafları için sponsora, finans desteğine ihtiyaç duyacaktır. Bu kişilerin birinci dereceden yakınları (anne, baba, çocuk, eş) Avusturya Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul görmektedir. Sponsor olacak kişi veya kişilerin masrafları karşılayacağına dair taahhütlü Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazması gerekmektedir.
 • Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu
  Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu

Avusturya Ticari Vizesi Talep Dilekçesi

Avusturya’ya ticari (iş, konferans, fuar vb.) amaç ile seyahat edecek kişilerin yapacağı seyahate ilişkin Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na şahsi olarak Avusturya Ticari Vize talep dilekçesi sunması gerekmektedir. Avusturya Ticari vize dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını Avusturya’ya gönderecek şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşe ve imza ile resmileştirilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vize dilekçesinde, seyahat amacı ve içeriği belirtilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vize talep dilekçesinde, çalışanın firmadaki görevi belirtilmelidir.
 • Başvuru sahibi kişi vize talep dilekçesinde seyahat gidiş – dönüş tarihlerini ve başka bir ülkeye gidiş planı varsa bu ülkeye dair seyahat bilgilerini dilekçeye eklemelidir.
 • Vize talep dilekçesi hazırlığında, başvuru sahibi kişi seyahati boyunca kaza, konaklama, hastalık vb hallerde masraflarını nasıl karşılayacağını belirtmelidir.
 • Dilekçedeki bilgiler ve evrak dosyasındaki bilgiler tutarlılık göstermelidir.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08.00 – 16.00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Schengen Vize Bölümü:

Pazartesi – Cuma: 08.00 – 12.00 arası (başvuru alma), Pazartesi – Cuma: 14.00 – 15.30 arası (eksik evrak/pasaport iade – Çarşamba günleri hariç)

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu – Avusturya vatandaşlarının Konsolosluk işlemleri:

Pazartesi-Cuma 09.00 – 12.00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu – Avusturya Kültür Ofisi çalışma saatleri:

Pazartesi- Cuma 08.30 – 12.00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu – İletişim bilgileri:

Pazartesi-Cuma: 09.00 – 12.00

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2019

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

 

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı

 

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avusturya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: https://www.bmeia.gv.at/ olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.