Avusturya Erasmus Vizesi

Avusturya Erasmus Vizesi 1 – Avusturya 2

Avusturya Erasmus Vizesi

Avusturya’da erasmus yapmak için Avusturya Erasmus Programı kapsamında vize başvurusu yapacak olan T.C. vatandaşı öğrencileri, Avusturya Konsolosluğu tarafından belirtilen Avusturya Erasmus Vizesi için belirlenen evrakları hazırlamalıdır.

Avusturya Konsolosluğu tarafından listelenilen bu evraklar, amaca uygun şekilde hazırlanmalıdır. Belgelerin hepsi asılları ve 2 fotokopisi olacak şekilde Avusturya Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Türkçe dilindeki belgeler Almanca ya da İngilizce diline çevrilmiş olarak dosyaya eklenmelidir.

Avusturya Erasmus Vizesi için Gerekli Evrak Listesi

İkamet izni başvuru formu: İkamet izni aynı zamanda uzun süreli vize talep formu şeklinde de bilinmektedir. Form, Almanca doldurulmalıdır. Formu dolduran kişiler, diğer vize evraklarında beyan ettiği bilgileri destekleyecek şekilde ikamet izin formunu doldurmalı ve imzalamalıdır.

Başvuru yapacak olan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda, form yine kişi tarafından doldurulmalı ancak imza bölümüne ebeveynlerin her ikisi de imza atmalıdır.

Fotoğraf: Avusturya Erasmus Vizesi başvurusunda 3 adet fotoğraf talep ediliyor. Fotoğraflar; 3,5×4,5 mm ölçülerinde, son 3 aya ait güncel, arka fonu beyaz, kişinin yüz, alın, boyun ve kulak kısmının açıkça görüldüğü bir fotoğraf olmalıdır.

Pasaport: Avusturya Erasmus Vizesi kapsamında başvuru yapacak olan kişilerin pasaportu 10 yıldan eski olmamalı ve dönüş tarihinden sonra minimum 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Avusturya vize işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için pasaportta minimum 2 sayfa boş olmalı ve pasaportun herhangi bir şekilde deforme olmamış olması gerekmektedir. Pasaport fotokopisi ile birlikte evrak dosyasında sunulmalıdır. Daha önceden alınmış Schengen vizesi ve farklı ülke vizeleri varsa bu vizelerin giriş – çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopileri de dosyaya eklenmelidir.

Avusturya’da Üniversite veya Yüksek okuldan alınmış kabul belgesi; kişiler eğitim süresini ve hangi şehirde yaşayacağını açıkça belirtmeli, fotokopi veya scan edilmiş çıktısını sunmalıdır.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi; Avusturya Erasmus vizesi alırken kişiler güncel tarihli olan aile ve ikamet adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte önlü – arkalı kimlik fotokopisi hazırlamalıdır.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavi hizmetleri ve sağlık belgesi; Avusturya Schengen vizesi evrak sürecinde kişilerden Avusturya’da kalacağı süreyi kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerlilik gösteren minimum 30.000 € teminatlı orijinal seyahat sağlık sigortası istenmektedir.

Türkiye’deki üniversiteden alınmış belge; erasmus vize başvurusu yapan kişinin Avusturya’ya gidiş amacına uygun ve Erasmus / Sokrates programı kapsamında Avusturya’da burslu olarak üniversitede eğitim göreceğini bildiren belge veya belgeler hazırlanmalıdır.

Noter onaylı taahhütname; tüm gelir durumunu gösteren belgelerin aslı ve 2 fotokopisi noter onaylı, Almanca tercümeli olarak sunulmalıdır.

Taahhütname; ebeveynler tarafından hazırlanmış, noter onaylı taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi Almanca tercüme ile sunulmalıdır.

Sponsor belgeleri; söz konusu öğrenciye erasmus programı boyunca sponsor olacak ebeveynlerin mali durumunu veya mesleki bilgisini gösteren belgeler talep edilmektedir.

Muvafakatname; başvuru sahibi kişi 18 yaşın altındaysa; yalnız, ebeveynleri ya da yasal vasisi ile Avusturya seyahatini gerçekleştirecek ise; beraber veya yalnız fark etmeksizin her iki ebeveyn ya da vasi, noterden son 6 aylık dönemde çıkartılmış muvafakatnameyi aslı ve 2 fotokopisi şeklinde sunmalıdır.

Eğitim programı sertifikası; erasmus yapılacak ülkeden talep edilecek eğitim sertifikası olmalıdır.

Konaklama masraf teminatı; başvuru sahibinin kalacağı yer, otel rezervasyonu belgelerle ibraz edilmelidir. Ek olarak rezervasyonlara alternatif Avusturya’da yaşayan bir yabancının ya da Avusturyalı bir vatandaşın beyanatı sunulmalıdır. Eğitim bursunun karşılandığını gösteren teminat belgeleri ve uçak bilet rezervasyonu da dosyada yer almalıdır.

ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Avusturya Konsolosluğu, Avusturya’daki okuldan gelmiş olan kabul mektubunun aslını görmek ister. Bu nedenle başvuru sahipleri, bu mektubun evrak dosyasında olmasına özen göstermelidir.
  • Ebeveynlerce verilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirtilen orana göre düzenlenmeli ve ödemenin yapılacağı garanti edilmelidir.
  • Eğitim masraflarının ödenebileceğini kanıtlamak için ebeveynlerin maaş bilgisini gösteren hesap cüzdanları, mal varlığını gösteren belge ya da hesap dökümleri gibi ödeme gücünü ve gelir durumunu ispatlayan tüm belgelerin aslı ile birlikte 2 fotokopisi vize evrak dosyasında yer almalıdır.
Avusturya Vize Ücreti 2021

Avusturya vize ücreti her yıl güncellik gösterir. Genel olarak 80 Euro’dur. Ancak bu ücret ülkede bulunma amacına ya da sürecine göre farklılık sağlar. Avusturya vize ücreti çocuklarda belirli etmenlere göre talep edilmez. Ülkede uzun süreli olarak bulunacak kişiler için ücretlendirme artabilir.

Vfs Global Avusturya

Vfs Global Avusturya hizmetleri, Avusturya Konsolosluğu online işlemler içerisindedir. Konsolosluğa müracaat gerçekleştiremeyen vatandaşlar, Vfs Global üzerinden vize işlemlerini ülkede bulunma amacına göre alabilir. Vfa Global Avusturya, Avusturya Büyükelçiliği adına çalışan oldukça donanımlı bir sistemdir.

Avusturya Turist Kabul Ediyor Mu?

Avusturya her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak rotasıdır. Kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön planda olduğu için turist kabul eder. Avusturya’da turist olarak seyahat gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, bunun için turist vizesi almalıdır. Avusturya Konsolosluğu’na başvuru formu içerisinde turist vizesi olduğu belirtildiği takdirde herhangi bir problem olmaz.

Avusturya Aile Birleşimi

Avusturya aile birleşimi vizesi genel olarak Avusturya’da evlenen ya da Avusturya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişilerin başvurduğu hizmettir. Avusturya vatandaşı ile evlenmek istenildiği takdirde aile birleşimi vizesi alınır. Aile birleşimi vizesi yalnızca evlilik değil akraba ziyareti gibi etmenlerde de belirli evraklar doğrultusunda kısa bir süreçti alınır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize