Avusturya Dili

Avusturya Dili

Avusturya dili hangi dil

Avusturya Almancasının resmi Avusturya dili olarak kabul edilme süreci, tarihi olarak 1774 yılına dayanmaktadır. İmparatoriçe Maria Teresa’nın oğlu 2.Josef’in 1774 yılında zorunlu eğitime başlaması ile beraber 18. Yüzyıla kadar dayanan Avusturya dili, Avusturya Almancası olarak kabul edilmiştir. Ülke sınırları içerisinde standart Almanca, Avusturya Almancası ve İsviçre Almancası konuşulur.

Avusturya Dili Nedir?

Avusturya dili konusunda araştırma yapıldığı zaman Almanca çıkması, merak konusudur. Avusturya’da konuşulan Almanca ile Almanya sınırları içerisinde konuşulan Almanca tamamen birbirinden farklıdır. Ancak oldukça ayrı diller olduğunu söylemek de doğru olmaz. Benzer niteliklere sahip olan Avusturya Almancası, kelime olarak Almanya Almancasından değişir.

  • 750 ile 1050’li yıllarda Avusturya’da eski Almanca konuşulmakta idi. Yani bilinen asıl Almanya’dır.
  • Fakat 1050’li yıllardan 1500’lü yıllara doğru ise orta Almanca konuşulmaya başlamıştır. Orta Almanca Avusturya Almancasına doğru gelişen Almancadır.
  • 1500’lü yıllardan günümüze kadar ise Avusturya’da modern Almanca konuşulmaktadır. Modern Almanca ise Avusturya’nın kelime olarak değiştirdiği Almancadır. Burada Almanya’da konuşulan Almanca ile farklı kelimeler bulunur.

Avusturya Resmi Dili Almanca

Alman vatandaşı Avusturya geldiği zaman kendi dilindeki Almanca ile belirli bölgelerde rahatlıkla anlaşılabilir. Kelime farklılıklarını görebilmek mümkün. Avusturya Almancası kelime olarak değişmiştir. Avusturya’nın başkenti Viyana’da farklı ülkelerden göç eden insanlar yaşadığı için Avusturya Almancası yoğun bir şekilde konuşulmaz. Burada farklı dilleri duyabilmek de mümkün. Modern Almanca daha hâkimdir. Avusturya’nın başkenti Viyana, turizm açısından tercih edilen bir rota olduğu için turist bölgelerinde İngilizce daha fazla konuşulur. Avusturya Almancası daha çok Viyana dışındaki şehirlerde konuşulan bir dildir.

avustury-almancasi

Avusturya’da Avusturya Almancası konuşulur, ülkede egemen olan dil Almanca’dır.

Avusturya Nerede?

Alp Dağları sınırları içerisinde barındıran Avusturya, Orta Avrupa’da bulunuyor. Doğuda Macaristan ve Slovakya, batıda İsviçre, kuzeybatıda Almanya, güneyde İtalya ve Slovenya, kuzeyde Çekya ile komşu olan Avusturya, Avrupa’nın merkezinde yer alan  ülkelerden biri.

Avusturya Gezilecek Yerler Nereleridir?

Avusturya’da pek çok turistik mekan ve gezilecek yer bulunmaktadır. Bunların arasından sizler için bir derleme yaptık

Hofburg Sarayı

Hofburg, Avusturya’nın başkenti Viyana‘da bulunan İmparatorluk Sarayı’dır. Geçmişte burası Hasburgs kraliyet ailesinin ikametgahıydı. Günümüzde ise cumhurbaşkanı tarafından kullanılır ve bazı bölümleri halka açıktır.

Krimmler Ache

380 metrelik yüksekliği ile Avusturya’nın en yüksek şelalesidir. Şelaleye varmak için önce deniz seviyesinden 1.076 metre yükseklikte olan Krimmler kasabasına ulaşmak zorundasınız. Muhteşem yürüyüş parkurlarından birini seçip Avusturya kırlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Admont Manastırı Kütüphanesi

Admont Abbey Kütüphanesi, Benedictine keşişlerinin bulunduğu manastırı içinde bulunur. Manastır, Ennis Nehri üzerinde 18. yüzyılda yapılmıştır ve manastır, bir manastırın sahip olduğu en büyük kütüphane olma unvanını hala elinde bulundurur.

İspanyol Binicilik Okulu

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki İspanyol Binicilik Okulu 16. yüzyılda, Lipizzaner atlarının ülkeye getirilmesinin ardından açılmıştır. Binicilik şovlarını burada keyifle izleyebilirsiniz. 1700’lü yıllardan kalan tarihi yerler turistlerin ilgisini çeker.

Getreidegasse 9 Numara

Wolfgang Amadeus Mozart, 1756 senesinde Salzburg‘da dünyaya gelmiştir. Getreidegasse 9 numaradaki evi müzeye dönüştürülerek hayranlarının gezmesine izin verilmektedir. Mozart’ın aile hatıraları, müzik aletleri ve tablolarını burada bulunur. Salzburg’daki bir meydana Mozart’ın adı verilerek sanatçının heykeli de yapılmıştır.

Avusturya Dili S.S.S

Avusturya Viyana Hangi Dili Konuşuyor?

Diller. Viyana Eyaleti'nin resmî dili Almanca'dır. Bununla birlikte yoğun olarak bulunan azınlıkların dilleri de kullanılmaktadır. Kimi park tabelaları Almanca, Boşnakça/Hırvatça/Sırpça ve Türkçe olmak üzere üç dilde düzenlenmektedir.

Avusturya Neden Almanca Konuşuyor?

Avusturya’nın resmi dilinin neden Almanca olduğu, merak söz konusudur. Avusturya tarihi olarak uzunca bir süre germen imparatorluğunda bulunmuştur. Germen İmparatorluğu’nun tarihi etkileri ile beraber konuşma dillide, Avusturya’ya yansımıştır. Ve Avusturya o dönemden günümüze kadar kendisine has dili ile değilken, germen İmparatorluğu’nun etkisi altında kaldığı süreçteki dili konuşmaktadır. Fakat o dönemdeki dil yapısı ile günümüzde kullanılan dil yapısı tamamen birbirinden farklıdır.

Avusturya Almancası Farklı mı?

Avusturca (Diğer kullanımları Avusturya Standart Almancası veya Avusturya dili), Avusturya'da Avusturyalılar tarafından konuşulan Almancanın üç biçimden birisidir. Diğer biçimler Almanya Standart Almancası ve İsviçre Standart Almancasıdır.

Avusturya Büyükelçiliği sayfasını ziyaret ediniz.

Avusturya vize ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.