Avusturya Bayrağı

Avusturya Bayrağı

Avusturya bayrağı anlamı nedir

Her ülkede resmi milli marş ve ülkeye ait olan bayrak bulunmaktadır. Avusturya sınırları içerisinde de ulusal bayrak, özel koruma altına alınmış bir bayraktır. Zarar verme, yırtılma, yıpranma ya da bayrağın sökülmesi gibi etmenlerde yasal süreçler başlatılır. Simetrik özelliklere sahip olan Avusturya bayrağındaki beyaz bölüm, barış ve yiğitliği temsil etmektedir. Kırmızı bölüm ise uğruna kan döken yurttaşları temsil eden bir renktir.

Avusturya Bayrağı Nasıldır?

Avusturya bayrağı, iki temel renkten oluşmaktadır. Bu renkler kırmızı ve beyazdır. Bayrak üzerinde sembol, simge ya da ülkeye ait olan herhangi bir amblem bulunmaz. Yalnızca iki renk mevcuttur. Bu renkler şeritler halinde sıralanmıştır. Yukarıdan aşağıya doğru yatay şekilde sıralanan renkler kırmızı, beyaz ve kırmızı şekildedir. Ortada beyaz renk bulunur. Alt ve üst bölümlerde ise kırmızı renk hâkimdir. Avusturya bayrağındaki şeritler, ölçü olarak tamamen aynıdır. Herhangi bir şerittin birisinden daha uzun ya da daha büyük olması gibi ölçü bulunmaz. Avusturya bayrağının eski dönemlerdeki halinde amblem mevcuttu. Fakat günümüzde resmi törenlerde ve uluslararası kültürel faaliyetlerde dalgalanan Avusturya bayrağında, tekdüze bir renk hâkimdir.

Avusturya Bayrağı Anlamı

Avusturya bayrağı anlam olarak, ülke içerisindeki efsanelere göre değişmektedir. Bayrakla ilgili farklı efsaneler bulunur. Tarihi efsane ya da ülkenin yerel halkının oluşturduğu efsanelerdir. Fakat bilinen en temel efsane, 5. Avusturya arşidükü Leopold kazanmış bir savaşın bitiminde Savaş alanına dolaşırken üzerindeki beyaz kıyafetinin tamamen düşman kanı ile bulanmış olduğunu görüp, yalnızca kemer bölümü beyaz kaldığı için bu renkleri kendi ulusal bayrağında da kullanmak istemiştir. Bu yüzden Avusturya bayrağı kırmızı, ortası beyaz ve sonrasında tekrar kırmızı renklerden oluşmuştur. Genel olarak tasarımı Avusturya arşidükü 5.Leopold tarafından gerçekleştiği ve onun esinlenmesi ile yapılan bir tasarım olduğu söylenmektedir.

avusturya-bayragi

Avusturya bayrağı iki renklidir ve ülkenin tarihini yansıtır.

 

Avusturya Bayrağın S.S.S

Avusturya Bayrağı Renkleri Nedir?

Avusturya bayrağında, 2 adet renk bulunur. Bunlar beyaz ve kırmızıdır. Aynı simetrik özelliklere sahip olan beyaz ve kırmızı renklerin kendisine göre farklı anlamları mevcuttur. Beyaz renk barış ve yiğitliği temsil eder. Alt ve üst şeritlerde bulunan kırmızı renk ise uğruna kan döken yurttaşları aynı zamanda özgürlüğü simgeler.

Avusturya Bayrağı Hikayesi Nedir?

Anlatılanlara göre Avusturya bayrağın oluşumu şöyledir; Avusturya Arşidükü V. Leopold’un savaş süresince giydiği beyaz üniforması kan ile tamamen kırmızı olmuştur, kazanılan zaferden sonra belini sıkı sıkıya tutmakta olan kemeri çıkarmasının ardından Arşidükün kanının kemerin altındaki kısma hiç bulaşmadığını ve o kısmın bembeyaz kaldığını görülür. Alltı-üstü kırmızı ortası beyaz bu savaş üniforması bayrak olarak kabul edilir. Fakat aslında bayrağın 13. yüzyılda Avusturya Arşidükü II. Frederick tarafından tasarlandığı bilinmektedir.

Avusturya vize ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Avusturya Büyükelçilik sayfasından bilgi alınız.