Avusturya Başkenti

Avusturya Başkenti

Avusturya Avrupa’da ekonomi, politik, sanatsal ve entelektüel değerlerin üst seviyelerde yer aldığı merkez konumunda olan bir ülkedir. Avusturya başkenti viyana, nüfus açısından da en yoğun şehirler içerisinde ilk sıradadır. Avusturya nüfusunun yaklaşık olarak yarısı, başkenti Viyana’da yaşamaktadır.

Avusturya Başkenti Neresidir?

Avusturya, mimari yapılarıyla ön planda olan bir şehirdir. Avusturya’nın özellikle başkenti Viyana’da mimari yapılar geçmiş dönemlere ait birçok tarihi dokunuşlarla esinlenerek yapılmıştır. Gerek Avusturya tarihi, gerekse Avusturya’ya imparatorluk yapmış farklı ülkelerin mimari detaylarını başkent viyana da görebilmek mümkün.

  • Avusturya başkenti, Viyana’dır.
  • Viyana her yıl yerli ve yabancı turistlerin seyahat rotalarında olan bir şehirdir. Bu yüzden özellikle Avusturya’nın Viyana şehrinde tarihi güzellikler, coğrafi güzellikler, mimari detaylar ve kültürel zenginlikler açısında fotoğraf tutkunlarının mest olacağı kareler yakalanabilir.
  • Avusturya’nın genel olarak yapısına bakıldığı zaman geçmiş dönemlerden günümüze kadar kalan tarihi yapılar da başkent Viyana da bulunmaktadır.
  • Başkenti viyana Avusturya’nın en çok göçün yaşandığı kenttir. Yabancı ülkelerden Avusturya’ya göç eden insanlar, başkenti Viyana’da yaşamaktadır. Bu yüzden Viyana’da farklı coğrafyadan insanlar bulunduğu gibi farklı dillerde konuşulur.

Avusturya Başkenti Ve Para Birimi

Avusturya’nın başkenti viyana ile beraber ülkenin 9 adet eyaleti mevcuttur. 9 adet eyalet içerisinde nüfusu en yoğun olan kenti, başkent Viyana’dır. Ülkede konuşulan dil ise Avusturya Almancasıdır. Avusturya’daki Almanca ile Almanya’da konuşulan Almanca birbiriyle benzer niteliklere sahip olsa da, kelime farklılıkları bulunmaktadır. Özellikle başkent Viyana’da Avusturya Almancası daha az oranda konuşulur. Burada daha çok göç eden insanlar yaşadığı için farklı dillerden de konuşan insanları görmek mümkün. Avusturya’da turistik bölgelerde, İngilizce hâkim bir dildir. Yerel kesimin yaşadığı bölgelerde ise Avusturya Almancası konuşulur.

Avusturya Şehirleri

Avrupa’da bakıldığı zaman sanayi sektöründe gelişmiş ülkeler içerisinde, 9 adet eyaleti ile Avusturya bulunmaktadır. Avusturya merkezi konumu itibari ile şehirleriyle de ön plana çıkmış bir ülkedir. Avusturya’da 9 adet bulunur. Eyaletlerinin her biri tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile binlerce turistin her yıl tercihindedir.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize