Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya asgari ücret bilgisi

Dünya genelinde her ülkede belirli bir kesim, asgari ücretle geçimini sağlamaktadır. Asgari ücretler ülkelerdeki yönetim sistemine göre farklı doğrultularda verilmektedir. Avusturya asgari ücret ise yaş ve çalışma saatine göre değişir.

Avusturya Asgari Ücret 2023

Avusturya sınırları içerisinde asgari ücret, çalışma saatine ve yaşa göre değişmektedir. Örneğin 18 yaşında çalışan bir kişi ile 30 yaşında çalışan bir kişi aynı sektörde çalıştıkları takdirde aldıkları maaş, çalışma saatlerine ve yaşlarına göre değişir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avusturya’ya çalışmak amacıyla gelmek istedikleri takdirde çalışma vizesi almalı.
  • Çalışma vizesi içerisinde belirli belgeler, kesinlikle mecburidir. Bununla beraber tarafınızdan ekstra belgelerde istenir. Bunların tamamen sizden istenilen doğrultuda eksiksiz ve yasal şartlara uygun olarak yetkili kişilere teslim edilmesi önemlidir.
  • Avusturya çalışma vizesi, Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya Büyükelçiliği doğrultusunda alınmaktadır.
  • Herhangi bir problem olmadığı takdirde Avusturya vize işlemleri yaklaşık olarak 7 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.
  • Evraklarda Avusturya’da çalışılacak yerden alınmış izin belgesi, önemli bir detaydır. Bu belge olmadığı takdirde çalışma vizesi alınamaz.

Avusturya Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturya asgari ücret ortama olarak, 1800 Euro’dur. Ülkede çalışanın yaşına ve çalıştığı saate göre asgari ücret değişebilir.

18 yaş altı çalışan kişiler çalışma saatine göre aldığı asgari ücret 5,2 Euro’dur.

18 yaş üzerinde çalışan kişiler ise çalışma saatine göre aldıkları asgari ücret 6 Euro’dur.

Burada yaşlı kesim ile genç kesimin aldığı miktar, kesinlikle değişmektedir. Avusturya’da işe başlama saati ya da işi bitirme saati gibi bir zaman dilimi bulunmaz. Kişi ne kadar süre çalışmış ise yaşına orantılı olarak asgari ücret alır.

avusturya-asgari-ucret

Avusturya gelişimi bir Orta Avrupa ülkesidir ve asgari ücretler hayli yüksektir.

 

Avusturya Asgari Ücret S.S.S

Avusturya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı Nedir?

Avusturya’da çalışma hayatı açısından bakıldığı zaman asgari maaşla yüksek seviyededir. Ülkenin büyük bir bölümü asgari ücretle geçimini sağlamaktadır. Avusturya’da pahalı bölgelerde yaşayan kişiler asgari ücretle beraber farklı işlerde de çalışmaktadır. Tercihen çalışma saatini artırıp, daha fazla asgari ücret alınması mümkün. Avusturya’da alınan asgari ücretle beraber rahatlıkla geçim sağlandığı gibi kişi tercihine göre ekstra mesai de yapabilir.

Avusturya Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Avusturya‘da bütün çalışanların zorunlu sosyal sigorta ( SV ) güvencesi bulunur. Bir çalışan asgari ücretin (2023: ayda 485,85 Avro) üzerinde para kazanıyorsa, sağlık, kaza ve emekli sigortasına tabidir. Serbest meslek ile uğraşanlar da sosyal sigorta güvencesini yaptırmak durumundadır.

Avusturya Saatlik Asgari Ücret Nedir?

Avusturya‘da işçilere verilen asgari saat ücreti 29,8 Euro’dur. Bu rakam ortalama olarak hesap edilmiştir ve kimi işyerlerinde daha yüksek olabilir. Bu nedenle ülkenin çoğunluğu refah seviyesinin üzerinde yaşamakta olup hayatlarını sıkıntı yaşamaksızın sürdürebilmektedirler.

Avusturya vize ücret bilgisi

Avusturya Büyükelçiliği sitesini ziyaret ediniz.