Antalya Fahri Konsolosluğu

Avusturya Antalya Konsolosluk iletişim bilgileri

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, bölgede ikamet eden kişilere evlilik, boşanma, onaylı belge gibi Avusturya Konsolosluk işlemlerinde gerekli hizmeti vermektedir.

Avusturya’ya gidecek olan T.C. vatandaşları ile birlikte Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde yetkili Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avusturya Ankara Büyükelçiliği’dir.

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu, vize başvurularını kabul etme yetkisine sahip değildir. Fahri Konsolosluğa yapılan başvurular Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne yönlendirilmektedir.

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu İletişim

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu Adresi:

Barut Hotel, Lara Resort SPA & Suites, Güzeloba Mah. Tesisler Cad. No: 170, Lara / ANTALYA

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu’nun Antalya görev bölgesi; Antalya, Burdur.

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu Vize İşlemleri ve Süreci

Avusturya Konsolosluğu kısa süreli (Arkadaş&Aile ziyareti, turistik vize vb.) vize başvurularını Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından yetki verilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vizesi (oturum – öğrenim) ise; Avusturya Konsolosluğu ya da Avusturya Büyükelçiliği’ne şahsi başvuru şeklinde yapılmaktadır. Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından yetki verilen Vize Başvuru Merkezlerinde yalnızca Turistik, aile & Arkadaş, Ticari ve Transit gibi kısa süreli vize başvuruları yapılmaktadır.

Avusturya vize başvurularının değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Avusturya Konsolosluğu’na aittir. Başvuru merkezlerinin vize başvurularını onaylama ya da reddetme hakkı bulunmamaktadır.

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Turistik Vize için gerekli talep dilekçesi

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu, Avusturya’ya turistik amaç ile ziyarette bulunacak kişiler; yapacakları seyahatin içeriğine dair Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Avusturya Turistik Vizesi talep dilekçesi yazacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı net şekilde açıklanmalıdır.
 • Seyahat tarihleri gidiş – dönüş olmak üzere açıkça belirtilmelidir. Başvuru sahibi kişiler aynı dönemde üçüncü bir ülkeye daha ziyarette bulunacak ise bu seyahate dair bilgiler paylaşmalı, tarihleri belirtmelidir.
 • Seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağı açıkça belirtilmelidir. Konaklama, hastalık, transfer, kaza ve benzeri masrafların karşılanabileceğine dair net bilgiler verilmelidir.
 • Avusturya Turistik vize başvurusu ve vize talep dilekçesi kapsamında verilen bilgiler tutarlılık göstermelidir.

İki Farklı Dilekçe Gerektiren Haller

 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı çalışan ise; bağlı olduğu firmanın yetkilisi tarafından çalışanın seyahat kapsamında izinli olduğu antetli kağıda yazılmalı; kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusunu yapacak olan kişi öğrenci ya da ev hanımı ise; seyahat masraflarının karşılanmasında sponsora ihtiyaç duyacaktır. Öğrencinin ya da ev hanımının birinci dereceden yakınları (anne, baba, çocuk ve eş), Avusturya Konsolosluğunca sponsor olarak görülmektedir. Sponsor olacak kişiler Avusturya Turistik Vizesi talebinde bulunan kişiye, seyahat süresince sponsor olacağına dair taahhütlü dilekçe yazmalıdır.

Avusturya Ticari Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu, Avusturya’ya iş, konferans, fuar, araştırma ve benzeri ticari amaçlarla seyahat etmesi durumunda, kişilerin, Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Ticari Vize talep dilekçesi yazması gerekmektedir. Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi, çalışanını Avusturya’ya gönderecek olan şirket yetkilisi tarafından antetli kağıda yazılmalı; kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesi yazılırken seyahatin içeriği açıkça yazılmalıdır. Seyahatin amacı belirtilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde başvuru sahibinin şirketteki konumu ve görevi yer almalıdır.
 • Avusturya seyahatini yapacak olan kişi, gidiş – dönüş tarihlerini yazması gerekmektedir. Söz konusu seyahatle birlikte ek seyahat planlanıyorsa gerekli bilgiler dilekçede yer almalıdır.
 • Avusturya Konsolosluğu, Ticari Vize talebinde kişilerin konaklama, kaza, sağlık, transfer gibi çeşitli masrafların nasıl karşılanacağına dair bilgi ve belge sunulmasını istemektedir.
 • Avusturya Ticari Vize dilekçesinde yer alan bilgiler diğer evraklarla tutarlılık göstermelidir.
Avusturya Fahri Konsolosluğu
Fahri Konsolosluklar Almanya vatandaşlarının işlemlerini yerine getirir.

Avusturya Antalya Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri 2022

Avusturya Fahri Antalya Konsolosluğu, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı
Fahri Konsolosluk Ne Demek?

Bir ülke başka bir ülkede dış temsilcilik açmamışsa o ülkenin vatandaşlarının işlemleri için Fahri Konsolos atayabilir.

Fahri Konsolosluk Vize İşlemleri

Bazı ülkeler vize işlemleri adına  Fahri Konsoloslarına yetki verebilir. Bu durum ülkeden ülkeye değişmektedir. Vize işlemleri normalde o ülkenin dış temsilciliklerinde yapılmaktadır.

Avusturya Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

Avusturya’da süresiz bir şekilde yaşayabilmek için kişilerin önceden konsolosluklar tarafında belirlenen gerekli evraklarla yetkili kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Avusturya oturum izni için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir; pasaport fotokopisi, kişilerin güncel çekilmiş biyometrik fotoğrafları, başvuru formları, sağlık sigortası, Türkiye’den alınan ikametgah belgesidir. Bunun yanında oturum izni almak isteyen kişilerin ülke de çalışmaları gerektiği için bunu belirten bir dilekçe, Avusturya’da konaklanacak yerin hakkında bir takım bilgiler.

Avusturya İşçi Vizesi

Avusturya’ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerin ilk olarak çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu vize uzun dönem vizelerine girmektedir. Böylece kişilerin 3 aydan daha uzun süre ülke de konaklayabilmektedir. İşçi olarak Avusturya’ya gitmek isteyen kişilerin çalışma vizesi evraklarını eksiksiz bir şekilde toparlayarak bir başvuru dosyası halinde yetkili mercilere sunması gerekmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi

Avusturya’ya gitme amaçları bir işe girmek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Çalışma vizesi D tipi uluslararası vize türündedir. Gerekli evraklara sahip olan kişiler başvuru yapabilmektedir. Ancak Avusturya’nın genel olarak ülkesine aldığı işçiler alanlarında başarılı ve üst düzey bir eğitime sahip kişilerdir. Bunun sebebi ülkeyi istihdam gücü ve ekonomi konusunda daha üst seviyelere taşıyabilmektir.

Avusturya

Avusturya Orta Avrupa’da bulunmaktadır.  Avusturya’nın denize kıyısı yoktur. Avusturya federal bir cumhuriyettir. Başkenti Viyana’dır ve ülke kendi içinde 9 eyaletten oluşur. Ülkenin resmi dili Almanca’dır. Ülkenin geçimi sanayi, turizm ve tarım sayesinde gerçekleştirilmektedir. Ülke sınırları içerisinde bulunan göller, dağlar ve vadilerle yabancı ülkeler tarafından seyahat amaçlı tercih edilen ülkelerden bir tanesidir.

Avusturya vizesi hakkında bilgiler

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.