Ankara Büyükelçiliği 1 – Avusturya 2

Ankara Büyükelçiliği

avusturya ankara büyükelçilik iletişim bilgileri

Avusturya Ankara Büyükelçiliği

Avusturya Ankara Büyükelçiliği, Avusturya Devletinin Türkiye Cumhuriyetindeki resmi temsilcisi konumundadır.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile Avrupa arasında siyasal, sosyal ve diplomatik işleri yürütmekle görevlidir.

Diğer yandan konsolosluk hizmetleri ile kişilerin Avusturya Vizesi işlemlerini yürütmektedir.

Avusturya’ya seyahat etmek isteyen ya da seyahat planı yapan T.C vatandaşı kişiler ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının Avusturya’ya dair vize işlemlerinin hepsinde karar merci Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ile Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü, Türkiye’de oturan Avusturyalı vatandaşlarına boşanma, evlenme, belge onayı gibi çeşitli konularda resmi destek vermektedir.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara – İletişim Bilgileri

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Adres: Atatürk Bulvarı, No: 189, 06680, PK 131, 06661, Kavaklıdere, Küçükesat / ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara – Askeri Ataşelik İletişim Bilgileri

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Askeri Ataşelik Adres: Karyağdı Sokak, No: 5, Daire No: 5.6.7.8, Çankaya, ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Askeri Ataşelik E mail: [email protected]

Avusturya Büyükelçiliği Ankara – Polis İrtibat Ofisi İletişim Bilgileri

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş merkezi, A Blok Kat 13, No:19, 06520 Söğütözü / ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi E mail: vb.bmi.tü[email protected]

Avusturya Büyükelçiliği Ankara – Dış Ticaret Ataşeliği İletişim Bilgileri

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş Merkezi, A Blok, Kat:13, No: 19, 06520 Söğütözü / ANKARA

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği E mail: [email protected]

Ankara Avusturya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Avusturya Ankara Büyükelçiliği kapsamında konsolosluk hizmeti alabilecek iller şöyledir; Ankara, Adana, Aydın Adıyaman, Ağrı, Afyon, Amasya, Artvin, Aksaray, Ardahan, Antalya, Bartın, Bayburt, Batman, Bitlis, Bingöl, Burdur, Çorum, Çankırı, Diyarbakır, Denizli, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkâri, Isparta, Iğdır, İzmir, Karabük Kars, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir, Konya, KKTC, Kütahya, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Niğde, Nevşehir, Osmaniye, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Samsun, Siirt, Şırnak, Sinop, Tokat, Sivas, Van, Trabzon, Tunceli ve Yozgat.

Kısa süreli Avusturya gezileri için yapılacak olan vize başvuruları, direkt olarak Avusturya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul görmemektedir. Kısa süreli Avusturya Vizesi, Avusturya Turistik Vizesi, Avusturya aile – Arkadaş Ziyareti Vizesi, Avusturya Transit Vizesi ve Avusturya Ticari Vizesi başvuruları Vize Başvuru Merkezlerine yapılmak zorundadır.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği

Avusturya Büyükelçiliği vize başvuru işlemlerinin sonuçlandırıldığı bir dış temsilciliktir. Uzun süreli vize taleplerinde vize başvuru sahibi bizzat başvuru yapmalıdır.

 

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Ankara Avusturya Büyükelçiliği konsolosluğu, kısa süreli vize (Aile – iş – ticari vb vizeler) başvurularını Konsolosluk ve büyükelçilik tarafından yetki verilen Vize Hizmetleri Merkezi aracılığıyla kabul etmektedir.

Uzun süreli Avusturya vizesi (oturum – öğrenim) başvuruları ise Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Büyükelçiliği’ne şahsi olarak yapılabilmektedir. Başvuru merkezlerince yapılacak olan vizeler şöyledir; Avusturya turistik Vize, Avusturya Aile&Arkadaş Vizesi, Avusturya Transit Vize ve Avusturya Ticari Vize.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara – Avusturya Vize Randevusu

Avusturya büyükelçiliği Ankara tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri kapsamında Avusturya Vize Randevusu verilmektedir. Avusturya vize randevusunda kişilerden vize için gerekli evraklar ve biyometrik veriler alınmaktadır. Daha önceden Schengen vizesi için parmak izi alan ve hala geçerliliği olan kişilerin randevuya bizzat gelmesi gerekmemektedir. Ancak parmak izi geçerliliği büyükelçiliğine sorularak teyit edilmelidir. Bazı istisnai durumlarda kişinin daha önceden aldığı vize kapsamındaki parmak izi geçerliliği olsa dahi vize randevusuna gelmesi ve yeniden parmak izi vermesi istenmektedir.

Avusturya vize randevusunda teslim edilecek olan evrakların eksiksiz ve doğru bilgiler içermesi gerekmektedir. Konsolosluk bazı durumlarda ek evrak isteme hakkına sahiptir. Evrak dosyasındaki her belge güncel olmak zorundadır. Randevudan önceki 15 günden eski evrakların kabul edilmeme ihtimali yüksektir. Bu nedenle kişilerin seyahatten en fazla 15 gün önce vize başvurusunda bulunması önerilmektedir. Vize işlemlerine ise seyahatten 3 ay önce kadar başlaması önerilmektedir.

Başvuru esnasında teslim edilen evraklarda daha sonrasında değişiklik yapılamamaktadır. Eksik ya da güncel evrak talepleri büyükelçilik tarafından gelebilir. Diğer türlü başvuru sahibi ek dosya koyma hakkına sahip değildir. Randevu sonrasında başvuru sahibi kişi evrak veya Avusturya seyahatine dair karar değişikliği gösterirse yeni bir Avusturya vize başvurusu ile karar değişikliğini uygulayabilecektir. Tutarsız, yanlış bilgiler içeren belgelerin vize reddi alacağı bu aşamada unutulmamalıdır.

Avusturya Büyükelçiliği gerektiğinde ek evrak isteme hakkına sahip olduğu gibi başvuru sahiplerini mülakata da çağırabilmektedir. Vize başvurusu yapan kişiler, mülakata şahsen gitmek zorundadır. Büyükelçilik, mülakat davetini telefon ya da mail yolu ile gerçekleştirebilmektedir. Avusturya Ankara Büyükelçiliği, Avusturya vizesi başvurularında yetkili tek kurumdur. Vize başvuru merkezleri bu kapsamda vizenin sonucuna dair herhangi bir yetkiye sahip değildir.

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Avusturya’ya turistik amaçla seyahat etmek isteyen ya da edecek kişiler, Avusturya Büyükelçiliğine hitap eden vize talep dilekçesi yazmalıdır. Vize dilekçesinde dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya’ya yapılacak olan seyahatin amacı kesin ve açıklayıcı şekilde belirtilmelidir. (Kişi tur ile gidiyorsa bunu dilekçede mutlaka belirtmeli, tura dair belgeler paylaşmalıdır.)
 • Seyahat tarihleri açık olarak yazılmalıdır. Ülkeye giriş – çıkış tarihleri ile birlikte başka ülkelere geçiş yapma planları varsa bu planların da tarihleri dilekçede yer almalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair mutlaka belge sunulmalıdır. Seyahat kapsamında konaklama, hastalık, kaza vb tüm hallerde masrafların ne şekilde karşılanacağı ifade edilmelidir.
 • Konsolosluğa teslim edilecek belgelerin hepsi birbirini desteklemelidir.

İki Farklı Dilekçe Talebi Gerektiren Haller;

 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi SGK’ya bağlı bir çalışan ise, çalıştığı firmanın yetkilisince antetli kağıda seyahat tarihlerinde izinli olduğuna dair bir dilekçe yazılmalıdır. Dilekçede yetkilinin kaşe ve imzası yer almalıdır.
 • Avusturya Turistik Vizesi başvurusu yapacak olan kişi öğrenci veya ev hanımı ise; seyahat masraflarının karşılanması için finansman yani sponsor desteğine ihtiyaç duyar. Bu tip kişilerin birinci dereceden yakınları konsolosluk tarafından sponsor olarak kabul görmektedir. Sponsor olacak birinci dereceden yakın(anne, baba, çocuk, eş) kişi, masrafların kendisi tarafından karşılanacağına dair teminat vermeli, talep dilekçesi yazmalıdır.

Avusturya Ticari Vizesi Talep Dilekçesi

Avusturya’ya ticari bir amaç ile seyahat edecek olan kişiler, seyahatin amacını Avusturya Ankara Büyükelçiliğine hitaben resmen sunmalıdır. Avusturya Ticari Vizesi talebinde dikkat edilecek hususlar şöyledir;

 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde şirket yetkilileri, personelini seyahate gönderdiğine dair antetli kağıda dilekçesini yazmalı ve imza – kaşe ile resmileştirmelidir.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin içeriği, amacı belirtilmelidir. Örneğin; söz konusu kişi ticari bir konferansa, fuara gidecekse bu etkinliklere dair bilgiler dilekçede yer almalıdır.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep eden kişinin şirketteki konumu, sıfatı dilekçede açıkça belirtilmelidir.
 • Avusturya Ticari Vizesi talep eden kişi seyahatin gidiş ve dönüş tarihi varsa ek seyahate dair bilgileri mutlaka paylaşmalıdır.
 • Konaklama, hastalık, kaza ve benzeri masrafların seyahat süresince nasıl, kim tarafından karşılanacağına dair bilgiler dilekçede bulunmalıdır.
 • Dilekçede yer alan bilgiler diğer evraklarla tutarlı olmalıdır.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi, Perşembe: 08.15 / 16.30, Cuma: 09.00 / 16.00

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Askeri Ataşelik Çalışma Saatleri:

Pazartesi – Cuma: 08.15 / 16.30

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Polis İrtibat Ofisi Çalışma Saatleri

Pazartesi, Cuma: 08.15 / 16.15

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Dış Ticaret Ataşeliği Çalışma Saatleri:

Pazartesi, Perşembe: 08.15 – 17.30

Cuma: 08.30 -15.00

Avusturya vizesi hakkında bilgiler

Avusturya Büyükelçiliği Sitesinden bilgi alınız.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Resmi Tatil Günleri 2023

Avusturya Büyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatilleri ile birlikte Avusturya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir.

1 Ocak Salı Yeni Yıl
19 Nisan Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü
30 Mayıs Perşembe Corpus Christi
03Haziran Pazartesi Ramazan Bayramı
04 Haziran Salı Ramazan Bayramı
05 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı
10 Haziran  Pazartesi Paskalya’ nın 50.Günü
1 Temmuz Pazartesi Demokrasi Günü
12-13-14 Ağustos Pazartesi- Salı- Çarşamba Kurban Bayramı
15 Ağustos Perşembe Meryem Ana’ nın Göğe Yükselişi
30 Ağustos Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim Pazartesi Avusturya Ulusal Bayramı
29 Ekim Salı Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım Cuma Azizler Günü
24 Aralık Salı Noel Arefesi
25 – 26 Aralık Çarşamba – Perşembe Noel
31 Aralık Salı Yılbaşı

 

Avusturya Ankara Büyükelçiliği S.S.S

 

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Nerededir?

Avusturya’nın Ankara’da Büyükelçiliği vardır. Büyükelçilikte vize, çalışma izni, Avusturya vatandaşlığı gibi işlemlerin yapıldığı Ankara’daki merkezidir. Avusturya Büyükelçiliği Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Bulunduğu yer Kavaklıdere mevkii olarak bilinmektedir.

Avusturya Konsolosluğu Vize Çankaya/Ankara Nerededir?

Avusturya Büyükelçiliği Ankara’da Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Avusturya vize, çalışma izni, vatandaşlık gibi başvurularınızı buradan yapabilirsiniz. Ankara’nın Çankaya İlçesinde Kavaklıdere mahallesinde Avusturya Büyükelçiliği bulunmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu Ankara Telefon Numarası Nedir?

Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği Türkiye’nin başkentinde bulunan Avusturya Cumhuriyetine bağlı olan büyük elçiliktir. Büyükelçiliği arayarak veya internet üzerinden aradığınız bilgilere rahat bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Büyükelçilik telefon numarası (0312) 405 51 90’dır